Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Moduri by ArchLord(Mircea)

+9
Dejan845
drystan_db
ionut_dinamo
VASYLE21
ionut_ionut
pff
Farming_XX
vasilisvasilis31
Cristi Dinu
13 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Lun 2 Sept - 22:06

ionut_ionut a scris:Mane in primul rant ”protapul” este bara aia care se leaga de masina, tractor etc,
In al doilea rand nu am nimik in potriva cu modul tau, ai zis sa ne dam cu parerea si tot tu ne sari in cap?
Am inteles total gresit,imi cer scuze @ionut_ionut,bautura asta,bato vina Smile)(trebuie sa ma desvat de ea pana ce incepe scoala Smile) )Da intr-adevar rotile sunt destul de mici,dar asta nu prea conteaza odata ce am inchis zona dintre roti,deci intre ele nu se vede absolut nimic Razz Apropo...cineva care ma poate ajuta sa exportez modele in GIANTS(.i3d) va rog frumos?Am reusit sa-mi adaug add-onul la Blender 2.6.2 dar nu prea stiu sa-l folosesc,cine vrea va rog frumos sa ma ajute sa-mi trimita un mesaj pe privat Smile Si nu conteaza cat de mici sau mari sunt rotile,atat timp cat tarai cu un tractor/masina remorca nu-i problema Wink

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  VASYLE21 Lun 2 Sept - 22:34

Am inteles total gresit,imi cer scuze @ionut_ionut,bautura asta,bato vina Smile)(trebuie sa ma desvat de ea pana ce incepe scoala Smile)[/quote] Pritene esti mare figura Smile) chiar m-ai facut sa rad in seara asta Smile Apropo asa ca idee daca tot rotile sunt asa mici si spatiul ala al lor e la fel incearca sa le scoti in lateral si sa le maresti si acolo unde ii locu ala pune o axa care sa le uneasca Wink
VASYLE21
VASYLE21

Mesaje : 73
Data de inscriere : 23/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Lun 2 Sept - 22:48

VASYLE21 a scris:Am inteles total gresit,imi cer scuze @ionut_ionut,bautura asta,bato vina Smile)(trebuie sa ma desvat de ea pana ce incepe scoala Smile)
Pritene esti mare figura Smile) chiar m-ai facut sa rad in seara asta :)Apropo asa ca idee daca tot rotile sunt asa mici si spatiul ala al lor e la fel incearca sa le scoti in lateral si sa le maresti si acolo unde ii locu ala pune o axa care sa le uneasca Wink[/quote]
Bine punctat,un sfat bun,hai multzam,ma apuc si fac dupa cum mi-ai zis tu,oricine vrea sa-mi deie un sfat e binevenit,sunt incepator si mai bine ma iau dupa sfaturi sincer,din ele ai mai mult de invatat.Nu ai pentru ce @Vasy eu de felul meu fac lumea sa rada:))

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Cristi Dinu Lun 2 Sept - 23:10

Fi atent la partea de sus a remorcii...o sa se vada doar pe o parte in joc..trebuie sa ai 2 fete.

Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Lun 2 Sept - 23:54

Cristi Dinu a scris:Fi atent la partea de sus a remorcii...o sa se vada doar pe o parte in joc..trebuie sa ai 2 fete.
Toate fetele au fost dublate,atat pe interior cat si pe exterior,nu o sa fie o problema;)

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Mar 3 Sept - 22:47

A trecut o zi,deci pot sa postez din nou Very Happy

Remorca am lasat-o in pace,m-am apucat de un mod nou,de care nu s-a mai ocupat nimeni pana acum Very Happy
Este vorba despre un Caterpillar 793B,cel mai mare camion(actionat de obicei pe distante scurte) din lume.

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Cat79310

M-am apucat de fata,am decupat scara si cat de cat restul fetei,insa mai am de lucru Very Happy O sa caut in aceasta seara niste poze cu cabina,pe care o voi face separat si o voi atasa dupa,asa o sa fac si cu vasul din spatele lui,in care se depoziteaza pietrele(in realitate Smile) )

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  ionut_dinamo Mar 3 Sept - 23:05

Ma eu nu comentez caci nici eu nu am facut decat o remorca si un cultivator dar astea is prea mari pentru tine ii foarte greu sa faci unu dinasta.Si la ce osal folosesti in joc?
ionut_dinamo
ionut_dinamo

Mesaje : 158
Data de inscriere : 25/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Cristi Dinu Mar 3 Sept - 23:09

Fara suparare, tu ai lasat o cutie pe 2 roti(remorca),un mod care nu necesita mult timp de modelare pentru un camion ca asta ?

Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  VASYLE21 Mar 3 Sept - 23:41

Mircea prietene, daca vrei sa faci moduri cu adevarat reusite si cat de cat sa semene cu cele din realitate iti trebuie o calitate fara de care nu ai de ce sa te mai chinui sa modelezi ... aia e rabdarea.Du remorca aia la bun sfarsit macar in 3d fa-o sa arate cat de cat reala si tine cont si de ce ti-am spus si in postul anterior si va iesi ceva facut bine nu excelent dar va fi bine ... Pana atunci nu are rost sa faci 100 de moduri si niciunu neterminat ,eu cand m-am apucad de macaraua telemac nu stiam nimic da un prieten bun m-a invatat de la 0 si usor usor m-am ambitionat si dupa cateva sedinte de discutat cu el am continuat munca, Toata joaca asta a durat cativa ani si inca nici acum macaraua nu este gata dar intre timp am ami facut si alte moduri deci nu pot sa zic ca numai asta am facut ,dar era doar un exemplu ,daca vrei cu adevarat sa iti reuseasca si sa iasa ceva facut bine si frumos trebuie sa ai rabdare in primu' rand si timp de asa cv ,bn s nervi ca is o gramada de chestii are nu iti ies tot timpul da nu asta conteaza.Sper ca te-am convins sa revii la proiectele anterioare si sa le finalizezi de abia apoi poti sa te pui sa faci Dumperul Caterpilar pana atunci slabe sanse sa iti iasa cv asa detaliat si facut bine..
VASYLE21
VASYLE21

Mesaje : 73
Data de inscriere : 23/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Joi 5 Sept - 12:31

Multumesc de sfat @Vasyle21 chiar asta am facut,am dublat rotile,acum sunt la dimensiuni cat de cat reale,am deschis zona dintre ele,le-am legat ca si in realitate,colturile din spate si de la roti au fost rotunjite(in fata o sa las coltul asa sau o sa-l fac in forma de triunghi)
Cam asa arata remorca dupa ce am modificat-o
Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Remorc13

Am nevoie,cum am spus si in celelalte topicuri,de un om care sa ma ajute la exportare in GIANTS(.i3d).La faza asta eu nu ma prea pricep,sunt incepator si daca cineva se ofera sa ma ajute poate pe viitor voi invata si eu sa exportez.Multumesc anticipat! Very Happy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Cristi Dinu Joi 5 Sept - 13:08

Nu mai sta dupa altii la export ca poti invata si singur.De exemplu cand am inceput si eu sa export tutorialul de mai jos mi-a fost de mare folos.Ai in descriere link-uri de download pentru blender si python,instaleaza-le si fa-ti treaba.


Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  VASYLE21 Joi 5 Sept - 16:10

Ia-te dupa imaginile astea si fa remorca asa cu o osie sau cu doua cum iti place tie da' uita-te atent la roti si fa-le asa .Asta ti-am explicat de prima data dar vad ca nu ai inteles...
Iar in spatiul ala (scobitura de desupt) va veni axa/osia cum vrei sa ii spui ...
1.Remorca cu o osie => http://www.emaramures.ro/content/imagini-auto/044a192a-34d1-4ac9-88ed-3c3e3060d0e9/Remorca_00.jpg
2.Remorca cu doua osii => http://www.eurometal.eu/wp-content/uploads/2010/07/remorca7.jpg
VASYLE21
VASYLE21

Mesaje : 73
Data de inscriere : 23/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Joi 5 Sept - 16:40

Am terminat remorca,am exportat-o in .i3d Very Happy Multumesc foarte mult @Cristi Dinu,remorca apare in joc insa este o problema Sad
De fiecare data cand vreau sa o cumpar imi zice asta :
Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Fsscre14

Cineva care se pricepe ce ar trebuii sa fac sau de unde este problema?Trebuie sa repozitionez cumva remorca in GIANTS Editor?Pentru ca nu este nici o problema daca trebuie s-o repozitionez,pentru ca nu dureaza mult Smile

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  drystan_db Joi 5 Sept - 16:42

Ai o eroare, verifica log-ul.
drystan_db
drystan_db

Mesaje : 165
Data de inscriere : 15/03/2013
Reputatie : 1

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Joi 5 Sept - 17:15

drystan_db a scris:Ai o eroare, verifica log-ul.
Log-ul nu-mi da nici o eroare la remorca,da la cateva moduri imi da eroare dar la remorca nu Smile Ce problema este?Am vazut ca nu-i singurul mod care face asa,astazi am descarcat MF-ul de la Contest si tot aceeasi problema face,deci problema e din alta parte,dar nu stiu de unde Sad Sa incerc sa deschid cu Notepad++ si sa repozitionez tot la 0?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Cristi Dinu Joi 5 Sept - 17:21

Asa imi zicea si mie la inceput cand ma invatam cu ingame-ul ...verifica sa ai trecuti toti indexii corecti,de la roti,camere,plane-uri,etc.

Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Dejan845 Joi 5 Sept - 22:18

Mircea tu de unde esti ?Bafta cu proiectele .
Dejan845
Dejan845

Mesaje : 442
Data de inscriere : 01/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Joi 5 Sept - 23:01

Dejan@RO a scris:Mircea tu de unde esti ?Bafta cu proiectele .
Sunt din iasi Dejan Smile Aproape de Bucovina,defapt am fost prin zona aia de multe ori,chiar imi place foarte mult zona Very Happy Multumesc Smile

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  VASYLE21 Vin 6 Sept - 10:16

Descarca suplimentul acela de este cerut obligatoriu la diecare mod de la mod contest versiunea 2.0 sau cat este acolo,este un fel de actualizare adaptata a jocului...
VASYLE21
VASYLE21

Mesaje : 73
Data de inscriere : 23/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Vin 6 Sept - 11:25

VASYLE21 a scris:Descarca suplimentul acela de este cerut obligatoriu la diecare mod de la mod contest versiunea 2.0 sau cat este acolo,este un fel de actualizare adaptata a jocului...
Am jocul piratat si nu mi se deschide Public Beta 2.0 Smile) Nu este de acolo,pentru ca versiunea modului este 9 si versiunea jocului este 1.4,daca ar fi fost probleme m-ar fi anuntat in log de aceasta problema Wink

Si am inceput cu doua lucrari noi Very Happy

Prima este mai mult asa cu dedicatie pentru @Vasyle21,care a zis ca s-a apucat de mult de o macara Telemac si nu a dus-o la bun sfarsit Smile
Aceasta este macaraua Telemac 12T de care m-am apucat eu Very Happy
Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Telema10
Inca nu este "desprinsa de realitate",pana la acel moment mai am de facut finisaje la ea+de montat macaraua de deasupra Very Happy

A doua lucrare este un alt garaj,de data asta cu sistem de inchidere Very Happy
Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Garaja10
Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Garaja11

Linia prezenta in fata garajului este defapt distanta de la cara usile garajului ar trebuii sa se deschida Very Happy Ce ziceti?Mi-a iesit bine pana acum macaraua si garajul? Very Happy Garajul o sa-l fac azi in GIANTS(.i3d) si speram ca la cladiri n-o sa-mi faca probleme Smile

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  drystan_db Vin 6 Sept - 11:27

Vezi ca ai multe fete intoarse la telemac, ai grija. Garajul ar trebui sa aiba peretii mai grosi, si sa fie ceva mai mare, in rest e ok.
drystan_db
drystan_db

Mesaje : 165
Data de inscriere : 15/03/2013
Reputatie : 1

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Cristi Dinu Vin 6 Sept - 12:59

Ca sa vezi tu telemacul ala in joc si reusit, mai ai de muncit inca un an atat ca modelare cat si ca ingame.

Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Mihay92 Vin 6 Sept - 13:47

Mai trebuie sa exersezi mult...incearca sa nu te grabesti si incearca sa faci ceva cat mai real,de exemplu la casa aia,forma ei e gresita,acoperisul trebuie sa iasa in afara si usile trebuie sa le faci mai groase.
Mihay92
Mihay92
V.I.P Gold
V.I.P Gold

Mesaje : 264
Data de inscriere : 10/03/2013
Reputatie : 1

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Vin 6 Sept - 15:30

Mihay92 a scris:Mai trebuie sa exersezi mult...incearca sa nu te grabesti si incearca sa faci ceva cat mai real,de exemplu la casa aia,forma ei e gresita,acoperisul trebuie sa iasa in afara si usile trebuie sa le faci mai groase.
Edit!Acoperisul l-am lasat cum era,in spate am facut altfel acoperisul,am tras acoperisul o parte de acoperis in fata iar pe celalalt l-am lasat la locul lui,nu vreau sa iasa in afara acoperisul Very Happy

Asa arata acum garajul,dupa ce l-am modificat aproape complet Very Happy

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Garaj14

Dimensiunile garajului sunt reale,nu mai trebuie modificat nimic,dimensiunile sunt urmatoarele:
353(3metrii 53)latime
603(6metrii 3centimetrii)lungime
196(1metru 96centimetrii)inaltime(fara acoperis)
250(2metrii jumate)inaltime(cu acoperis)
511(5metrii 11centimetrii)distanta dintre rampa din fata si linia care pe viitor va fi senzor,dupa proiectul meu asa ar trebuii sa fie Smile

O sa ma apuc sa-l fac GIANTS(.i3d) si o sa ma iau dupa modelul moddesc.xml de la alte moduri plasabile Very Happy Pana diseara,daca nu-mi da vreo eroare cum mi-a dat la remorca,cred ca o voi pune la download,atat pe acest garaj cat si pe primul meu proiect,cu hala Smile


Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  VASYLE21 Vin 6 Sept - 15:31

Laughing  pritene ala nu e telemac e nava spatiala Laughing Eu ti-am zis am muncit ani de zile la el si inca nu e gata plus ca e problema mare la animarea cablului deci inca nu va functiona ca in reaitate 100% da tu vad ca sari de la una la alta fara sa termini nici un mod sa zica ca ba uite asta i gata merge in joc si gata , eu m-am oprint din cauza asta ca nu stiu sa fac texturare si ingame la moduri da un prieten bun o promis ca ma ajuta sa invat si asta o fost ,acuma nici timp nu mai am de modelat..Crying or Very sad
UITE AICI CUM ARATA CELE 2 VERSIUNI DE TELEMAC => http://www.romania-farming.com/t655-vip-vasyle21
Cunosc macaraua aia mai bine ca nimeni altcineva din scoarta in scoarta si tot mi-a fost greu uneori sa vad in ansamblu unele pozitii ale obiectelor. Am peste 1500 de poze cu telemacuri de 12,5 to si in unele momente tot nu imi era clar cum e cate un obiect pus acolo pentru ca nu imi ieseau masuratorile(aici m-am si oprit pentru ca asta e problema la directie cu care imi bat capul acum dar am sistat lucrarile din prcicina unor probleme si nu stiu cand le voi relua),Astea sunt utilaje complexe pe care nu le poate faceoricine si cu atat mai mult un incepator care nu stie toate comenzile de modelat  si nu cunosti nici modelul in sine bine ,ca e usor de zis ma ce ii asta un cub scobit pe 4 roti si un alt cub care se roteste si bla bla floare la ureche ... asa ziceam si eu ca ii simplu si usor da nu e asa deloc si am vazut pe pielea mea da eu is inebunit dupa genu asta de utilaje si cu astea am crescut deci le cunosc foarte bine si stiu desre ce vorbesc .Apreciez foarte mult gestul si faptul ca te chinui sa faci ceea ce este de admirat dar sper sa nu te superi, da' ti-am zis incepe cu ceva usor pe masura ta nu te avanta aiurea la moduri complexe pe care nu le cunosti si nu sti cum functioneaza...
VASYLE21
VASYLE21

Mesaje : 73
Data de inscriere : 23/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) - Pagina 2 Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum