Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Moduri by ArchLord(Mircea)

+9
Dejan845
drystan_db
ionut_dinamo
VASYLE21
ionut_ionut
pff
Farming_XX
vasilisvasilis31
Cristi Dinu
13 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Mier 28 Aug - 18:02

Recent m-am apucat si eu de creat moduri,un mod de care eu cred ca mi-a iesit bine este un garaj unde poti depozita 1-2 scule de dimensiuni mici(un cultivator de 3m si o semanatoare de maxim 2m ar incapea frumos) si un tractor tot de dimensiuni mici.
O poza cu garajul:
Moduri by ArchLord(Mircea) Garaj10
As avea nevoie de opinia voastra,mai trebuie sa-l maresc,sa-i schimb texturile,etc.As avea nevoie de ajutor de la cineva care se pricepe sa exporteze din .dae in .i3d Cine vrea sa se ofere sa ma ajute sa-mi trimita un mesaj privat va rog frumos. Smile

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Cristi Dinu Mier 28 Aug - 18:07

Uite cateva sfaturi din partea mea :

-fa-l mai lat sa depozitezi usor 2 utilaje
-acoperisul nici chiar asa de ascutit,daca reusesti fa-l doar cu o panta ,in fata ridicat si pe spate lasat.
-si incearca niste geamuri mai mici pe partea din spate.
-cat despre texturi iti recomand site-ul cgtextures.com...sunt o gramada de texturi aici

Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Mier 28 Aug - 18:48

Multumesc de sfaturi @Cristi Dinu,dupa cum mi-ai propus l-am facut mai lat de la 640 cat avea latime a ajuns la 1400 cu tot cu peretii,in spate am lasat zid deocamdata
Moduri by ArchLord(Mircea) Garaj11

Am renuntat la acoperisul ascutit si am facut un acoperis tip bolta. Smile

Lungimea a crescut cu aproximativ 20centimetrii iar inaltimea cu inca vreo 30.

O sa ma uit prin niste tutoriale sa vad cum pot convertii o poza .jpg in textura .skm pentru Sketchup Very Happy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Cristi Dinu Mier 28 Aug - 18:51

Poti sa importi si jpg in sketchup...

Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  vasilisvasilis31 Mier 28 Aug - 18:55

nu stiu cati ani ai si nu vreau sa te jugnesc dar a esit ca o buda ca la catei
vasilisvasilis31
vasilisvasilis31
Moderator
Moderator

Mesaje : 833
Data de inscriere : 13/09/2012
Reputatie : 4

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Mier 28 Aug - 19:03

vasilisvasilis31 a scris:nu stiu cati ani ai si nu vreau sa te jugnesc dar a esit ca o buda ca la catei
Sunt incepator,te rog frumos nu ma lua tare ;)Credema si tu si toti am fost la fel la inceput,eu incerc sa fac si eu ceva.Tu acum comentezi de mine,dar nu te gandesti ca si tu la inceput la fel ai fost,am cerut ajutorul vostru,nu jignirea voastra,poata pentru tine arata ca o buda ca la catei,inseamna ca nu ai mai vazut garaj cu acoperis tip bolta,am 17ani,nici eu nu am vazut,m-am inzestrat dupa o poza de pe net cu un acoperis tip bolta.Nu-ti convine ce fac trebuia sa-mi zici mai frumos,nu sa ma jignesti,nu mi se pare deloc frumos Wink

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Farming_XX Mier 28 Aug - 19:05

Mie imi place.Bravo Mircea!
Farming_XX
Farming_XX

Mesaje : 79
Data de inscriere : 21/06/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Mier 28 Aug - 19:10

Farming_XX a scris:Mie imi place.Bravo Mircea!
Multumesc @Farming_XX

@Cristi Dinu sau oricine putin ajutor la geam va rog :o3
Moduri by ArchLord(Mircea) Garaj12
Ridic mai sus geamul?L-am facut transparent si pe o parte si pe alta pentru a se vedea afara. Very Happy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  vasilisvasilis31 Mier 28 Aug - 19:15

te inteleg perfect dar daca te uiti la un garaj , chiar daca esti incepator vezi si tu unde vine usa buldura pe deasupra ei o sustinete ceva si alte chesti care sunt vizibile, daca te uiti la topicul lui utb el nu a stiut sa faca un cerc la inceput , si nu modeleaza de mult are si el 1-2 luni si ma lasat cascat unde a ajuns, primadata incearca sa lucrezi in pc-ul tau fara sa postezi si daca crezi ca e oarecum bine atunci dai drumul, eu asa am facut la inceput
am incercat sa fac o capota de tractor utb , dupa 20 de incercari deabea atunci am zis sa postez, critici vor veni mereu chiar si dupa o experienta de 2-3 ani de modelat
vasilisvasilis31
vasilisvasilis31
Moderator
Moderator

Mesaje : 833
Data de inscriere : 13/09/2012
Reputatie : 4

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Mier 28 Aug - 19:21

vasilisvasilis31 a scris:te inteleg perfect dar daca te uiti la un garaj , chiar daca esti incepator vezi si tu unde vine usa buldura pe deasupra ei o sustinete ceva si alte chesti care sunt vizibile, daca te uiti la topicul lui utb el nu a stiut sa faca un cerc la inceput , si nu modeleaza de mult are si el 1-2 luni si ma lasat cascat unde a ajuns, primadata incearca sa lucrezi in pc-ul tau fara sa postezi si daca crezi ca e oarecum bine atunci dai drumul, eu asa am facut la inceput
am incercat sa fac o capota de tractor utb , dupa 20 de incercari deabea atunci am zis sa postez, critici vor veni mereu chiar si dupa o experienta de 2-3 ani de modelat
Am facut mai multe modele,nu este primul,tocmai de asta l-am pus,am mai facut niste semne de circulatie care cat de cat mi-au iesit bine,un pod care am incercat sa-l texturez cat de cat sa para ca e din lemn 100%,mi-a iesit bine si ala,nu stiu esti singurul care pana acum a avut un comentariu negativ,si sincer nu ma compara cu @utb stiu ca @utb lucreaza mult mai bine decat mine,ii respect munca atat lui,cat si tie si celorlalti modderi care sunt membrii ai acestui forum si nu numai.Stiu ca totdeauna exista critici,dar nu pot sa inteleg ce poti sa critici la acest garaj,da este un garaj,as putea intr-adevar sa sterg acoperisul,in loc sa-l fac in bolta il las triunghi,ar fii si asa frumos,dar in bolta nu face toata lumea garaje,vreau sa fiu si eu putin original,si nu cred ca strica cu ceva "originalitatea" pe care o are acest garaj

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Mier 28 Aug - 19:59

Scuzele mele pt dublu post,nu pot edita ce am scris mai sus Smile
Doua poze cu noi modificari aduse garajului:
Moduri by ArchLord(Mircea) Garaj13
Am ridicat geamul in spate aproape de acoperis,pentru lamurirea lui @vasilisvasilis31 si a tuturor membrilor acest garaj nu va fi cu usi,va fi ca un fel de hala,fara usi Smile
Moduri by ArchLord(Mircea) Garaj110
Am facut dublura la peretele din spate si la geam,geamul este de culoare albastra transparent.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  pff Mier 28 Aug - 20:28

Mircea a scris:Recent m-am apucat si eu de creat moduri,un mod de care eu cred ca mi-a iesit bine este un garaj unde poti depozita 1-2 scule de dimensiuni mici(un cultivator de 3m si o semanatoare de maxim 2m ar incapea frumos) si un tractor tot de dimensiuni mici.
O poza cu garajul:
Moduri by ArchLord(Mircea) Garaj10
As avea nevoie de opinia voastra,mai trebuie sa-l maresc,sa-i schimb texturile,etc.As avea nevoie de ajutor de la cineva care se pricepe sa exporteze din .dae in .i3d Cine vrea sa se ofere sa ma ajute sa-mi trimita un mesaj privat va rog frumos. Smile
Zimi si mie cum reusesti sa-l exportezi.Pm te rog Very Happy

pff

Mesaje : 6
Data de inscriere : 28/08/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Mier 28 Aug - 21:53

In seara asta mi-am gasit de treaba:)) M-am apucat de creat o centrala eoliana(de la 0) mai romaneasca intr-adevar dar diferita de cea din joc.
Ce are diferit de cea din joc?
Ascensiunile de nivel,adica acele linii si spatii dintre ele pictate,aceasta centrala eoliana romaneasca nu le are.
Baza,nu am facut baza cu mai multe niveluri de ciment,am facut o baza normala,daca o s-o pui pe un deal abrupt o sa se vada fundatia.
O imagine cu baza si stalpul de sustinere a centralei eoliene
Moduri by ArchLord(Mircea) Stalpb10
Astept pareri Very Happy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Joi 29 Aug - 15:38

Si cum vad ca nimeni nu a mai comentat la acest topic,am continuat de facut eoliana,intre timp,in afara de stalpul de sustinere si fundatia ei,am facut acumulatorul si elicea(la care trebuie sa mai lucrez,s-o mai maresc macar de 50centimetrii,acum are doar 15)
Moduri by ArchLord(Mircea) Eolian10
La acumulator deasupra lui voi adauga un bec care se palpaie atunci cand este curent in el.
Vreau si eu opinia voastra,cum mi-a iesit?Very Happy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Cristi Dinu Joi 29 Aug - 15:40

Mai bine exersezi in privat ,fara suparare.

Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Joi 29 Aug - 16:11

Cristi Dinu a scris:Mai bine exersezi in privat ,fara suparare.

Nu ma supar,defapt iti dau dreptate Smile) Poate la garaj m-am descurcat cat de cat,dar la eoliana am facut o catastrofa!Cel putin e catastrofa mea:))Multumesc oricum de sfat Wink Pe viitor o sa incerc sa postez doar ceea ce imi iese ca model bine,nu toate prostiile Smile

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Vin 30 Aug - 19:51

Pentru ca nu a mai postat nimeni de o zi,conform regulamentului,pot posta din nou,eoliana am lasat-o dracu' ca mi-e greu sa ma ocup de ea,m-am ocupat de o remorca de legat la masini cu o singura axa.
Moduri by ArchLord(Mircea) Remorc10
Moduri by ArchLord(Mircea) Remorc11

Deocamdata m-am oprit la stadiul roti,lucrez ca se la fac in dimensiuni corespunzatoare Very Happy Cum arata pana acum?:-?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Farming_XX Vin 30 Aug - 19:59

Frumos!
Farming_XX
Farming_XX

Mesaje : 79
Data de inscriere : 21/06/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  vasilisvasilis31 Vin 30 Aug - 20:05

pentru protapul ala iti trebue tractorul din imaginea de lui Farming_XX care se afla la avatar
vasilisvasilis31
vasilisvasilis31
Moderator
Moderator

Mesaje : 833
Data de inscriere : 13/09/2012
Reputatie : 4

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Vin 30 Aug - 20:41

vasilisvasilis31 a scris:pentru protapul ala iti trebue tractorul din imaginea de lui Farming_XX care se afla la avatar
Nu chiar,hai sa fim seriosi Neutral Stiu ca e mare,dar nu chiar asa Razz Iti trebuie un tractor normal Wink

Multumesc @Farming_XX

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Cristi Dinu Vin 30 Aug - 20:47

Macar fa-l rotund sa semene cu teava...sau daca vrei patrat poti pe langa teava din centru sa-i mai pui 2 tevi mai mici in forma de v acolo unde se prinde protapul de remorca.

Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Lun 2 Sept - 16:43

Am terminat de facut si rotile,am avut o perioada de pauza(doua zile) pentru ca am avut contul blocat,greseala a fost a mea si m-am supus regulamentului,acceptand cele doua zile cu contul blocat,nu ca altii.
Moduri by ArchLord(Mircea) Remorc12

Aceasta este remorca,astazi o sa ma uit dupa niste tutoriale si dupa niste add-onuri pentru blender 2.62,daca gasesc un script pentru a exporta din .dae in .i3d prin blender 2.62 pana diseara o sa-l fac ingame(sper)

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  ionut_ionut Lun 2 Sept - 20:31

Aolo....!!!! da ce roti mici pe langa protapul ala.... scratch 

ionut_ionut

Mesaje : 134
Data de inscriere : 25/08/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Vizitato Lun 2 Sept - 21:42

ionut_ionut a scris:Aolo....!!!! da ce roti mici pe langa protapul ala.... scratch 
Bine,fa-le tu mai mari daca nu-ti convine,si nu mai fi plagiator ca Ponta,mi-a zis deja cineva ca-i protap,nu-i protap e remorca,vorbiti si voi romaneste,nu taraneste Wink

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  ionut_ionut Lun 2 Sept - 21:46

Mane in primul rant ”protapul” este bara aia care se leaga de masina, tractor etc,
In al doilea rand nu am nimik in potriva cu modul tau, ai zis sa ne dam cu parerea si tot tu ne sari in cap?

ionut_ionut

Mesaje : 134
Data de inscriere : 25/08/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by ArchLord(Mircea) Empty Re: Moduri by ArchLord(Mircea)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum