Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Documentar tractoare

+21
dragos17
SUMMNI
Dejan845
SuperStars
FliPe
gabitala
Liviu
slide7920
robiman99
vasi97
timmyade26
Leo
cosminandrei12
Ovidole
Teodor (john deere)
Mihai Alexandru
ionut_dinamo
Ravasy(John Deere)
SkylineR34
Firion
sdfkz
25 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Teodor (john deere) Dum 28 Apr - 10:22

Poza asta m-a adus la gandul ca in romania,ca sa faci agricultura trebuie sa ai milioane pe mana,daca s-ar da subventiile la timp,cand trebuie si toti bani nu jumate ar fi macar ceva...

Documentar tractoare - Pagina 5 935704_325440260917824_1313922394_n
Teodor (john deere)
Teodor (john deere)

Mesaje : 364
Data de inscriere : 25/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Dum 28 Apr - 10:27

Trist dar adevarat Sad

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Dum 28 Apr - 12:30

Bai fratilor, voi faceti agricultura de pasiune si de dorinta de a o face sau o faceti pentru subventie? Trebuie sa ganditi ca subventia este un ajutor, trebuie sa ganditi ca faceti agricultura pentru profit 10% iar subventia vine ca un ajutor pentru profit 20%. Ganditi, nu mai fiti copii, ar cam fi vremea....

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Teodor (john deere) Dum 5 Mai - 21:03

Documentar tractoare - Pagina 5 253226_546340048743261_1938783153_n


Vi se pare normal ? =))
Teodor (john deere)
Teodor (john deere)

Mesaje : 364
Data de inscriere : 25/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  dragos17 Dum 5 Mai - 21:05

photoshop 100%
dragos17
dragos17

Mesaje : 306
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Teodor (john deere) Dum 5 Mai - 21:12

nu cred Very Happy
Teodor (john deere)
Teodor (john deere)

Mesaje : 364
Data de inscriere : 25/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Dum 5 Mai - 21:16

da e normal,e tuning by american gangstar Smile)

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Dum 5 Mai - 21:26

Mircea a scris:da e normal,e tuning by american gangstar Smile)
WTF?? =))) Maine, poimaine am sa vad gangsterii cu JD.urile prin America =)))

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Mihai Alexandru Dum 5 Mai - 21:44

Se cunoaste ca e Photoshop, ca nu e asezata bine janta pe spate... se vede distanta intr-o parte mai mica dintre janta si cauciuc Wink
Mihai Alexandru
Mihai Alexandru

Mesaje : 421
Data de inscriere : 26/12/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Dum 5 Mai - 23:08

MADA_ion a scris:
Mircea a scris:da e normal,e tuning by american gangstar Smile)
WTF?? =))) Maine, poimaine am sa vad gangsterii cu JD.urile prin America =)))
Case IH-uri,dupa cate stiu alea sunt la moda acolo Smile) sau Catterpillar Razz Smile)

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Mier 8 Mai - 19:21



Stiu ca nu include tractoare, dar e domeniul meu.
Ce ziceti, mie mi se pare mai profitabil un tractor cu care poti face multe alte lucrari inafara de acestea. Chiar nu se merita sa dai banii pe asta.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  gabitala Vin 10 Mai - 11:38

Cred ca acesta nu este

cititi mesajul de la urma, interesanta concluzia spionului
gabitala
gabitala

Mesaje : 122
Data de inscriere : 16/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  STF Vin 10 Mai - 12:11

interesant documentar
STF
STF

Mesaje : 10
Data de inscriere : 29/04/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  cosminandrei12 Lun 13 Mai - 18:59

foarte frumos pe vremea comunismului
as fi vrut sa nu se strice nimic construit in Romania pe timpul lui Ceausescu
cosminandrei12
cosminandrei12

Mesaje : 239
Data de inscriere : 23/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Lun 13 Mai - 20:41

interesant documentarul,interesant si spusele fostului spion englez de la urma Smile

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Teodor (john deere) Dum 19 Mai - 10:13

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Aici pe site incepe un documentar jd seria 7r in romana Very Happy Si imi place la nebunie Delectativa dar nu are link sau altele Very Happy

Si acum am gasit si John Deere - povestea unei "caprioare"



Cunoscuta in lumea intreaga pentru utilajele agricole pe care le fabrica, compania John Deere a impus aceleasi standarde si pentru echipamentele dedicate constructiilor. ÂŞi asa cum era de asteptat, la baza tehnologiilor utilizate in realizarea acestor echipamente au stat anii de inovatii din domeniul utilajelor agricole.

Povestea incepe in anul 1837, cand John Deere creeaza un plug din otel slefuit, care permite fermierilor, care decid sa il foloseasca, efectuarea unor brazde mai adanci si mai curate in solul lipicios al preeriei din Midwest. Astfel, un an mai tarziu, fierarul John Deere devine producatorul John Deere, care isi va aminti mai tarziu de producerea a zece pluguri in 1839, 75 in 1841 si 100 in 1842. Productia este continuata cu patentarea primei semanatoari in randuri cu aplicatii practice reale, dar si cu mutarea intregii afaceri in Moline, locatie care oferea acces facil la apa si la puterea data de aceasta, precum si posibilitati mai mari de transport.
Odata cu inceperea Razboiului Civil in 1861 se inregistreaza si o crestere a productiei datorata cererii de utilaje agricole care sa deserveasca fermierii, care incercau sa faca fata cerintelor tot mai mari ale armatei, dar si nevoii de cereale de pe piata europeana, datorata distrugerii recoltelor de pe vechiul continent. In 1863 este realizat modelul de cultivator, Hawkeye Riding Cultivator, primul utilaj adaptat pentru a fi folosit din pozitia calare, lucru dovedit util in conditiile in care mostenirea razboiului a fost un numar mare de invalizi, iar acest echipament putea fi utilizat si de cei cu o singura mana sau cu un singur picior.
Pana in 1870, gama cuprindea cinci linii dominante de produse, pluguri, cultivatoare, grape, semanatori si plantatoare, vagoane si vagonete. In 1875 este realizat plugul Gilpin Sulky Plow, model care aseaza fermierul, aceasta nemaifiind nevoit sa lucreze din picioare, motiv pentru care utilajul devine cel mai de succes produs al companiei in secolul 19.
Un an mai tarziu, in 1876, apare simbolul "caprioarei care sare", iar in 1878 modelul Gilpin Sulky Plow castiga primul loc intr-un concurs ce adunase 50 de alte modele de utilaje, in cadrul Expozitiei Universale din Paris.
In 1886 creatorul companiei, John Deere, moare la Moline la varsta de 82 de ani. In acelasi ani, compania decide crearea unor modele de structuri de pluguri care puteau fi tractate de tractoarele cu aburi care aparusera de-a lungul anilor ’80 in fermele americane, dar refuza ideea de a crea si respectivele tractoare. "Era aburilor" va dura aproximativ 30 de ani, pana cand "gigantii pufaitori" vor fi inlocuiti cu masinile pe gazolina.
Cu doi ani inaintea de izbucnirea Primului Razboi Mondial, compania apare in forma moderna, Deere & Company, care include 11 unitati de productie in Statele Unite si una in Canada, precum si 25 de puncte de vanzare, din care unul destinat exportului.
Odata cu primul conflict mondial apar si primele intrebari ce vizeaza calea ce trebuie urmata de catre societate, din punctul de vedere al inovatiilor tehnologice care apar in aceasta perioada si rolul lor viitor in industrie. Una din aceste inovatii este tractorul cu motor pe gazolina, iar intrebarea care se punea era daca acesta are viitor si daca este mai bine ca producatorii de echipamente agricole si industriale sa il cumpere de la producatori specializati sau sa incerce sa il fabrice singuri. Daca in 1916, raspunsul John Deere a fost realizarea unor prototipuri si modele experimentale, intarziind decizia de a produce aceste tipuri de tractoare, doi ani mai tarziu, compania achizitioneaza producatorul tractoarelor Waterloo Boy, utilaje care vor deveni produsele de baza ale companiei.
In 1923 Deere lanseaza Modelul "D", un succes chiar de la inceput si primul tractor cu motor in doi cilindri realizat la Waterloo care poarta numele John Deere, model care va ramane in productie pentru 30 de ani. Urmatorul model, "GP" (General Purpose) Tractor, apare in 1925 si este raspunsul companiei la modelul Farmall, lansat cu un an inainte, de catre concurenta International Harvester, o inovatie in tehnologia tractoarelor prin forma sa, care avea rotile din spate departate una de cealalta, iar pe cele din fata foarte apropiate, practic modelul clasic cunoscut astazi al tractoarelor, ce permitea cultivarea culturilor pe randuri.
In 1934, in ciuda depresiunii economice, compania inregistreaza o crestere a modelelor dezvoltate, precum Modelul "A" si similarul, dar de dimensiuni reduse, Model "B", lansat in 1935, care devin cele mai populare modele din intreaga istorie a companiei.
Al Doilea Razboi Mondial largeste gama de produse ale companiei, care acum numara tractoare militare, munitie, componente de avion, unitati de transport sau de spalare mobile. Acesta nu este singurul aport adus de companie in razboi, aceasta avand propriul batalion "John Deere" care a luptat pe fronturile europene si unde au servit in jur de 4.500 de angajati.
In 1947 noua unitate de productie John Deere Dubuque Works construieste Modelul "M", care, dupa doi ani si echipat cu sasiu tractabil, poate fi achizitionat ca un echipament cu senile si va fi cunoscut sub denumirea "MC". Acesta va fi modelul care, prin dotarea cu o lama frontala va deveni buldozer, va anunta intrarea pe piata utilajelor pentru constructii a companiei John Deere, prin unitatea de productie ce va purta denumirea Worldwide Construction Equipment Division.
Deceniul care urmeaza este marcat de unele premiere, fie pentru utilajele ce poarta numele Deere, fie pentru industria constructoare de echipamente. Primul dintre acestea are loc in 1949, odata cu demararea producerii primului utilaj echipat cu un motor diesel, modelul "R". Urmatoarele momente apar sub forma unor giganti, fiind vorba despre unele dintre cele mai mari tractoare construite in istorie. Astfel, in 1953 este lansat modelul 70, cel mai mare tractor pentru culturile pe randuri de pana atunci. Initial disponibil in variantele de motor pe gazolina, cu orice combustibil sau gaz LP, va deveni primul tractor de acest tip cu motor diesel. Urmeaza anul 1959 in care compania lanseaza modelul 8010, un "Goliat" cu motorizare diesel, cu o putere de 215 CP si o greutate de 10 t, cel mai mare tractor construit vreodata.
Anul 1970 vine cu o reorganizare interna a structurii manageriale a companiei, necesara pentru a putea reflecta cresterea diversitatii de produse si servicii cu care Deere iesea pe piata. Iau nastere astfel trei noi divizii operative, Echipamente Agricole si Produse Consumabile - U.S. si Canada, Echipamente Agricole si Produse Consumabile – peste Ocean, si Echipamente Industriale, care avea responsabilitate globala.
Un an mai tarziu apare deviza care va insoti pentru mult timp compania, care initial fusese creata pentru a desemna snowmobilele care au fost produse pentru o scurta perioada de catre Deere, si care spunea ca "Nimic nu fuge precum o caprioara".
In 1988 este formata o asociere de tip joint venture cu japonezii de la Hitachi in vederea asamblarii de excavatoare in Statele Unite.
1993 este unul important pentru companie care face pasi seriosi pe piata europeana, cu modelele din seriile 5000, 6000 si 7000, care ridica cotele de piata atat pe vechiul continent cat si in America de Nord. Un exemplu marcant este dat de Germania, unde, in fata a peste 20 de competitori, Deere ajunge din pozitia a treia pe cea de lider al vanzarilor de tractoare. Sfarsitul anilor ’90, desi puternic marcat de probleme financiare, are totusi un an de rascruce, 1999, in care compania inregistreaza un profit record, in ciuda unei caderi a situatiei economice a fermelor, dar se vad si rezultatele eforturilor depuse pana acum de a crea o companie care sa poata face noilor provocarilor, prin crearea Grupului de Tehnologii Speciale.
Ultimii ani, cei de dupa 2000 sunt marcati de o continua tendinta de largire a punctelor de productie, nu doar pe continentele americane, ci in special in afara acestuia, precum Asia, unde au fost vizate tari precum India, China si Rusia, pentru a raspunde astfel cererii tot mai mari de echipamente care venea din afara Statelor Unite.
Teodor (john deere)
Teodor (john deere)

Mesaje : 364
Data de inscriere : 25/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Dum 19 Mai - 12:01

Hmmmmm, tot Deutz e mai bun Very Happy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Lun 20 Mai - 16:24

andrei1998 a scris:Hmmmmm, tot Deutz e mai bun Very Happy



hmmmm,tot ai dreptate Wink Deutz-Fahr la putere Very Happy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  costy92 Lun 20 Mai - 17:18

Mircea a scris:
andrei1998 a scris:Hmmmmm, tot Deutz e mai bun Very Happy



hmmmm,tot ai dreptate Wink Deutz-Fahr la putere Very Happy


puteti argumenta opinia voastra?
costy92
costy92
V.I.P Gold
V.I.P Gold

Mesaje : 52
Data de inscriere : 22/04/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Lun 20 Mai - 18:21

Pur si simplu am simtit-o pe pielea mea. Am cositoare (Fahr KM 22) si tocatoare de porumb (Fahr MH 650), la care nu am facut decat schimburi de cutite si uns. Vecinii au cositori si greble poloneze care se strica la fiecare ha. Unchiul acela al meu cu 6200 se plange de racire, de unele comenzi, de instalatia electrica. Am si oameni cu Deutz-Fahr aici care nu se plang de absolut nimic. Au modelele DX, cele care toata lumea le lauda cum ca ar fi defectoase. Am oameni cu Same care le lauda si spun ca lor nu le-ar trebui nimic mai mult. Plus de asta sunt o marca germana recuonscuta, ce e nemtesc e bun. Si sincer, chiar imi place aspectul, un interior care pe alte marci nemtesti (Fendt, Claas) nu se gaseste. Si mno, m-am lipit de ele orgasmul care il aveti multi cand vedeti JD (pe care eu nu il am) il am eu cand vad Deutz. Ce sa mai zic, I'M DEUTZ BIGGEST FAN IN ROMANIA!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  slide7920 Lun 20 Mai - 18:25

andrei1998 a scris:Pur si simplu am simtit-o pe pielea mea. Am cositoare (Fahr KM 22) si tocatoare de porumb (Fahr MH 650), la care nu am facut decat schimburi de cutite si uns. Vecinii au cositori si greble poloneze care se strica la fiecare ha. Unchiul acela al meu cu 6200 se plange de racire, de unele comenzi, de instalatia electrica. Am si oameni cu Deutz-Fahr aici care nu se plang de absolut nimic. Au modelele DX, cele care toata lumea le lauda cum ca ar fi defectoase. Am oameni cu Same care le lauda si spun ca lor nu le-ar trebui nimic mai mult. Plus de asta sunt o marca germana recuonscuta, ce e nemtesc e bun. Si sincer, chiar imi place aspectul, un interior care pe alte marci nemtesti (Fendt, Claas) nu se gaseste. Si mno, m-am lipit de ele orgasmul care il aveti multi cand vedeti JD (pe care eu nu il am) il am eu cand vad Deutz. Ce sa mai zic, I'M DEUTZ BIGGEST FAN IN ROMANIA!

Iti mai trebuie decat un Deutz Smile)
Eu raman la jon dere Wink
slide7920
slide7920

Mesaje : 272
Data de inscriere : 27/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Teodor (john deere) Mar 21 Mai - 19:52

andrei1998 a scris:Pur si simplu am simtit-o pe pielea mea. Am cositoare (Fahr KM 22) si tocatoare de porumb (Fahr MH 650), la care nu am facut decat schimburi de cutite si uns. Vecinii au cositori si greble poloneze care se strica la fiecare ha. Unchiul acela al meu cu 6200 se plange de racire, de unele comenzi, de instalatia electrica. Am si oameni cu Deutz-Fahr aici care nu se plang de absolut nimic. Au modelele DX, cele care toata lumea le lauda cum ca ar fi defectoase. Am oameni cu Same care le lauda si spun ca lor nu le-ar trebui nimic mai mult. Plus de asta sunt o marca germana recuonscuta, ce e nemtesc e bun. Si sincer, chiar imi place aspectul, un interior care pe alte marci nemtesti (Fendt, Claas) nu se gaseste. Si mno, m-am lipit de ele orgasmul care il aveti multi cand vedeti JD (pe care eu nu il am) il am eu cand vad Deutz. Ce sa mai zic, I'M DEUTZ BIGGEST FAN IN ROMANIA!

Si vrei sa zici ca John Deere nu e Nemţesc ? ?
Teodor (john deere)
Teodor (john deere)

Mesaje : 364
Data de inscriere : 25/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Mar 21 Mai - 20:06

Teodor (john deere) a scris:
andrei1998 a scris:Pur si simplu am simtit-o pe pielea mea. Am cositoare (Fahr KM 22) si tocatoare de porumb (Fahr MH 650), la care nu am facut decat schimburi de cutite si uns. Vecinii au cositori si greble poloneze care se strica la fiecare ha. Unchiul acela al meu cu 6200 se plange de racire, de unele comenzi, de instalatia electrica. Am si oameni cu Deutz-Fahr aici care nu se plang de absolut nimic. Au modelele DX, cele care toata lumea le lauda cum ca ar fi defectoase. Am oameni cu Same care le lauda si spun ca lor nu le-ar trebui nimic mai mult. Plus de asta sunt o marca germana recuonscuta, ce e nemtesc e bun. Si sincer, chiar imi place aspectul, un interior care pe alte marci nemtesti (Fendt, Claas) nu se gaseste. Si mno, m-am lipit de ele orgasmul care il aveti multi cand vedeti JD (pe care eu nu il am) il am eu cand vad Deutz. Ce sa mai zic, I'M DEUTZ BIGGEST FAN IN ROMANIA!

Si vrei sa zici ca John Deere nu e Nemţesc ? ?

nu...John Deere e o firma din America,cauta pe Wikipedia Smile scrie clar ca John Deere este o companie producatoare de masini grele(utilaje agricole de exemplu) care are sediul principal in SUA la Moline, Illinois.
insa este o diferenta intre John Deere si Deutz-Fahr,sunt fan Deutz-Fahr,dar nu chiar atat de special incat sa plang spunand asta,fata de John Deere care este in crestere totdeauna si se mentine pe primul loc Deutz-Fahr este mai greu pentru el,si e simplu:multi prefera John Deere,mai ales in Romania e potrivit,in Germania si Olanda de exemplu se folosesc Claas si Deutz-Fahr la nebunie,n-o sa vezi chiar asa de multe JD-uri trecand pe campuri pe acolo,mai mult Claas-uri si Deutz-Fahr-uri...pt ca...na...patriotismul Smile) sunt facute in Germania pana la urma nu?Smile)

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Vizitato Mar 21 Mai - 21:04

Ce e nemtesc e bun, ce e nemtesc e bun...
Eu traiesc dupa modul calitate-pret moderat. Pentru mine nu e mare diferenta dintre Deutz-Fahr Agrofarm TTV cu incarcator (43 mii euro) si John Deere 5100R fara incarcator (50 mii euro). CE FACE JD DE BANII AIA?!?! Te spala pe picioare sau ce naiba?

P.S: Preturile sunt oferte facute de dealerii JD si DF romania inspre noi anul trecut in septembrie (DF) si august (JD).

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  slide7920 Mar 21 Mai - 23:10

HhHhm...pretul la 5100R fara incarcator nu este 50k.
Iar fiecare isi ia ce ii place si de ce are nevoie.Va spun eu ca orice tractor daca ai grija de el (schimburi, revizii, piese de la dealer nu de la coltul strazii) te tine si isi scoate banii, dar daca il pui pe Gheorghe Ciobanu pe el ai sa si plangi si ai sa-l si duci in caruta la service.Firmele care produc tractoare nu fac altceva decat sa-ti ofere o gama mai larga de variante, la Deutz gasesti alt ceva in plus decat la John Deere dar si alt ceva in minus, la Case gasesti alt ceva in minus decat la Deutz si alt ceva in plus decat la Fendt si vice-versa, sa nu uitam ca toate dintre acestea ajung in camp si toate vor face acelasi lucru...sa nu aberam ca daca e Deutz sau alta firma zboara pe luna.
Poate va intrebati de ce eu sau altii care au John Deere au ales aceasta firma, ei bine va spun eu mai multe motive:
1.Sunt mai bine familiarizati cu aceasta gama de tractoare.
2.Poate se inteleg mai bine cu distributia/service-ul.
3.Ii place verde&galben.
4.O cunostiinta sau un prieten i-a recomandat acest tractor si auzind si la altii acelasi lucru a decis sa mearga pe John Deere.
5.Restul sunt motive minore...

Sa nu uitam ca si Case au facut si fac tractoare destul de rezistente si fiabile care nu iti umplu capul cu electronica.
New Holland sincer nu stiu ce sa zic, dar din cate am vazut si am auzit sunt destul de bune, iti faci treaba cu ele si plus de asta au un aspect placut.
Fendt...ei bine aici este mult de povestiti, mai pe scurt: daca ai bani si iti permiti un lucru dovedit si in care sa te simti "the king of the world" sau mai bine zis "the king of the field" iti iei un Fendt si s-a incheiat treaba.Dupa ramane de vazut daca stii sa pornesti priza sau sa schimbi de pe mare pe mic.... scratch
Deutz, sincer spun drept ca Deutz Fahr a facut si face cele mai bune motoare care sunt foarte fiabile si nu abereaza cu consumul.In ultimul timp mi-am schimbat parerea, multumita unui fan impatimit acestei firme constructoare de tractoare dar si utilaje agricole.
Claas, aici nu stiu ce sa zic, pot spune doar ca au un aspect "sexy" pentru mine iar la gama Combine stau sus de tot dupa parerea mea, multumita gamei Dominator care la propriu a dominat lumea dar si noii game Lexion care impune un nou standard in lumea masiniilor de recolat.
Massey Ferguson, din cate am vazut nu prea exceleaza, dar cu noul aspect au mai urcat in top si peste ceva vreme parca ii voi vedea ca trec de alte firme enumerate mai sus, poate chiar deja au trecut.

Restul firmelor nu cred ca mai are rost sa spun despre ele...fiecare are propria idee, unele firme se zbat sa traiasca, altele se chinuie sa isi mentina pozitia iar altele si-au vandut licentele si au inchis pravalia de mult timp.

Ce am spus mai sus este propria parere, asa ca nu sariti sa ma contraziceti fiindca este o parere personala.
Ceau! Wink
slide7920
slide7920

Mesaje : 272
Data de inscriere : 27/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Documentar tractoare - Pagina 5 Empty Re: Documentar tractoare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum