Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

batranul 650

5 participanți

In jos

batranul 650 Empty batranul 650

Mesaj  Leo Dum 21 Apr - 20:43

am si eu o problema.vreau sa cumpar un 650 cu cateva unelte si tot citesc pe net pe deoparte e bun pe alta nu.pentru cine are sau a avut 650 sa imi spuna si mie aici in 5-6 randuri parerile lui despre uzura,piese,motorina,intretinere si castig.multumesc.
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

batranul 650 Empty Re: batranul 650

Mesaj  Teodor (john deere) Dum 21 Apr - 20:48

Decat sa iti cumperi utb iti iei altceva Wink asa ca mai gandestete ca daca iei utb mai dai bani si pe piese
Teodor (john deere)
Teodor (john deere)

Mesaje : 364
Data de inscriere : 25/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

batranul 650 Empty Re: batranul 650

Mesaj  Leo Dum 21 Apr - 21:27

alte pareri de la proprietari sau fosti proprietari ?
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

batranul 650 Empty Re: batranul 650

Mesaj  Liviu Dum 21 Apr - 21:50

Daca nu ai avut pana acuma tractor atunci U650 e bun de start da trebuie sa il iei de bun ca daca iei o carpa sa bagi bani inca odata in ea nu e bine si dupa iti iei ceva strain sau un alt UTB gen U683 bunicele din cate am inteles sau vezi tu
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

batranul 650 Empty Re: batranul 650

Mesaj  Vizitato Dum 21 Apr - 21:53

Cati bani am bagat eu in 65-uri imi luam ceva ce zbura pe sus plugu de 65. SUTE DE MILIOANEEEE!!!! Cand ti se strica in mijlocul campaniei trebuie sa il faci indiferent ce are.
Mai bine iti iei un 445, e de 10 ori mai bun. Eu l-am folosit pana anul asta 445-ul doar la presa unde 65-u nu prea facea treaba buna, daca turam 65 nu faceam nimic in plus, daca turam 445 rupeam ceva la presa sigur. Acum am bagat DT la plug si disc, sincer, rupe tot.
In 65-uri am bagat bani daca nu zilnic la 5-6 zile sigur. Acuma sunt si 65-uri bune, hercule al meu era the boss, era bestia. Nu se strica mai deloc, dar a transportat la o ruda de amea in 86 doar cateva remorci de balast ca sa isi faca casa, dupa aceea a stat la garaj pana in 2000. Astfel de tractoare tin, altele care au lucrat zeci de hectare nu mai fac fata la alte cateva, sunt moarte. Pui o piesa noua care va fi ucisa de alta veche din ansamblul in care lucreaza, nu mai avem calitate. Mai bine cumperi un fiat la aceeasi putere, sau altceva. A luat cineva din sat un Fendt din 72 cu 5 mii din DE. Un 65 din 72 poate nici nu mai merge...
Asta e tot ce am avut de zis, daca vrei sa vorbim mai multe cautama pe privat sa ne contactam pe skype, vorbesc mai lejer verbal.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

batranul 650 Empty Re: batranul 650

Mesaj  vasi97 Dum 21 Apr - 22:14

Merita sa-ti iei U650 doar daca vrei sa il folosesti in gospodaria proprie, numai pentru tine dat fiind faptul ca e usor de raparat, intretinut si pana si o sluga cu 2 clase poate sa-l repare.
Daca vrei sa il folosesti pe terenurile altoara nu merita sa cumperi, mai ales ca piesele se uzeaza mai repede (dat fiind faptul ca cele noi sunt de mamaliga) iar consumul de motorina e foarte mare (motorina foarte scumpa). Oricat de bine ar fi intretinut un 650 deja dupa 3700-4500 de ore apar defectiunile si reparatiile ceva mai complexe si sa te fereasca Dumnezo de piese noi in transmisie si cutie. Plus ca toate capotele tremura in tigaile noastre si ai noroc daca te impinigi un vre-un geam si nu sare.
Mai bine iti iei un Fiat, Renault, Case, JD sau orice alt tractor strain de o calitate mai buna, sunt mai rezistente, fiabile, conditii mai bune de lucru si multe au un consum redus de motorina sau iei un 445 cum zice andrei, poti face ce vrei cu tractorasele astea.
vasi97
vasi97

Mesaje : 169
Data de inscriere : 23/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

batranul 650 Empty Re: batranul 650

Mesaj  robiman99 Mier 24 Apr - 14:15

decat utb,orice mai bine altceva.Un prieten si-o luat un Agrifull 60 de 60 cp,4x4 tiranti in 3 puncte cu 2000 de euro din Bacau,o bagat o mie de euro in el in care i-o schimbat toate consumabilele,filtre,curele,baterie,faruri,stopuri,3proiectoare,vopsea si o facut el o cabina si 500 de euro pentru 4 cauciucuri aproape noi si merge de rupe.Plug pe 3 trupite simplu,GDG de 3 m cu grape cu colti,spc4 cu fertilizare,akpil de 400L si 12m latime,un imprastiator de azot si rm5 fara probleme si isi si mai aduce lemne de la padure si il pune la concursuri de tras.Si ii atunci:3500+500+1000+2000+2000 is 9000 de euro si is toate utilajele:tractor,plug,disc,semanatoare paioase si semanatoare porumb si cu inca o mie iti iei ierbicidator si imprastiator de azot si cu 10000 de euro iti iei tot.

robiman99

Mesaje : 203
Data de inscriere : 08/12/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

batranul 650 Empty Re: batranul 650

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum