Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

+4
Ravasy(John Deere)
Firion
schneider4955
sdfkz
8 participanți

In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  sdfkz Mar 12 Feb - 1:26

Pe langa pozele primite de la colegi, cu, combina C14 (Sema) am intrat pe saitul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] in ideea, ca, poate am sa gasesc un .PDF, sau alt document, referitor la combina. Am intrat pe site si am gasit rubrica: UTILAJE DE VANZARE am accesat sa vad...poate o fii ceva, ce caut eu si cand s-a deschis documentul, instant mi-or dat lacrimile va spun sincer, fara ma ascund. Mi-am dat seama ca o ajuns o ruina ca multe alte fabrici romanesti, iar eu traiam cu ideea ca inca produce combine moderne.
Cred ca pozele nu mai au nevoie de comnetarii:
Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! 96687026

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! 31221127

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! 66872975

Cu aceste masini-unelte, s-or produs combinele GLORIA, SEMA si alte utialje agricole.
Sigur, nu am crezut ce vad (NU CRED MA , NU CRED) si am zis ok...poate, se vand aceste masini-unelte, ca sant vechi si se cumpara altele noi....deci nu vroiam sa accept ca nu mai exista fabrica!
Si am inceput sa caut pe net detalii si am gasit urmatoarea:

Semănătoarea București a fost o fabrică producătoare de mașini agricole din România. În anul 2002 era singurul producător român de combine de recoltat, avea o cotă de piață de peste 60%, iar principalii concurenți erau producătorii străini, New Holland, John Deere, Claas, Case, Landini, Lverda sau McCormick

Pe locul unde a fost amplasată fabrica Semnănătoarea va fi construit ansamblul rezidențial Sema Parc
Cifra de afaceri:
2003: 5,3 milioane euro[3]
2001: 4,8 milioane dolari[1]

Santem un popor, de idioti si de cretini~! Pe noi ne intereseaza: maneaua, scandalu, mancatu de mici si baut de la motorina in sus tot ce prindem. Ce industrie ma? Ce combine? Ce tractoare? Dale dracu....atata timp, cat ii scandal in emisiuni inepte( EXCEPTIE: ANTENA3) la televizor si fotbal de 2 lei ....totul este in regula. Am devenit de-o prostie crancena noi ca popor! Nu stiu unde vom ajunge in halul acesta...
E ok, ca stim sa iesim in strada cand castiga o echipa de fotbal sau cand ea se inchide...dar cand se inchide o fabrica ne doare in CUR! Asta da dovada de ...nam cuvinte...ma aptin sa mai scriu.

sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  schneider4955 Mar 12 Feb - 1:32

Probabil au utilaje noi si vor sa le vanda pentru a face loc sau ca sa acopere gaurile din buget sau in cel mai rau caz este vorba despre faliment..

schneider4955
Moderator
Moderator

Mesaje : 264
Data de inscriere : 12/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  sdfkz Mar 12 Feb - 1:37

Privatizarea Semănătoarea, întinsă pe parcursul a aproape trei ani, a fost una dintre privatizările cu mari probleme. Societatea și-a întrerupt activitatea pe 26 noiembrie 1998 datorită datoriilor foarte mari acumulate. La începutul anului 1999 Fondul Proprietății de Stat a hotărât trecerea societății în lichidare administrativă, după ce anterior Adunarea Generală a Acționarilor de la SC Semănătoarea SA a decis deschiderea procedurii de faliment a societății. În urma a trei licițatii nereușite și a renunțării la o ofertă de 50 de milioane de dolari venită din partea New Holland, Fondul Proprietatii de Stat vinde, cu acordul sindicatului salariaților de la Semănătoarea, 56,7% din acțiunile societății catre MYO-O S.A.

Firma MYO-O, societate cu capital integral românesc, a fost înființată în anul 1993 și avea ca obiect de activitate comerțul cu mașini și utilaje agricole produse de Tractorul Brașov și Semănătoarea București.

În 1990 Semănătoarea avea 7.500 de angajați și producea 3.500 de combine pe an. Înainte de privatizare rămăseseră 800 de angajați, din care mulți portari, pompieri ori femei de serviciu, iar timp de doi ani nu se vânduse nici o combină. În anul 2004, cei 350 de angajați fabricau circa 300 de combine pe an.

Platzul pe care a fost fabrica, va deveni un cartier rezidential sau un MALL. Sau ar fii tare sa se faca reprezentanta straina de vandut combine agricole...cred ca in clipa aia as lua foc. Cred ca ar veni salvarea dupa mine mi-ar creste tensiunea 300.
sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  Firion Mar 12 Feb - 8:42

Sdfkz,

Pacat ca numai am brosurile de la ultimele modele produse de bucuresteni cu modelele ATLAS si DROPIA (am fost la bucuresti la Indagra undeva prin 2001 si ma inregistram la Myo-o pt oferte). Preturile erau la 70%-80% din pretul unui Claas Medion-Mega din anii respectivi. Ca si calitate si ergonomie erau mult sub concurenta lor germana. Singurul lucru care ma atragea era subventia statului de 50% din pretul utilajelor produse intern din acei ani dar la care nu aveam acces ca nu aveam destul teren. Daca aveam destul teren deja deveneau prea mici acele combine pt cerintele mele.

Numai fa poporul prost, ca si-a spus cuvantul fiecare cetatean. Cu totii alegem ceea ce este mai confortabil si mai fiabil. Am ales fie sa reparam fiarele vechi din tara fie sa luam second hand din strainatate sau nou si f performant. Nimeni nu lua in calcul "hai sa iau o c14 noua". De ce? Foarte simplu: diferenta tehnologica era minimalista, tara era plina de vechituri.

Ai vazut in pozele mele ca cel mai nou 650m dateaza din '94... ciudat ca fiind primul tractor cumparat de 65cp. Restul le-am luat bucati si le-am reconditionat. De ce nu mi-am luat 650m nou? Precum iti ziceam: de ce sa dau de 5 ori suma de bani pt a avea o cabina diferita (la fel de galagioasa) si restul IDENTIC?

Poti plange, dar cauta in locul potrivit vinovatul. Nu ma simt afectat de ceea ce postai dar nu mi se pare corect ceea ce scriai.

Firion

Mesaje : 176
Data de inscriere : 04/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  sdfkz Mar 12 Feb - 14:10

Bun! Sa zicem ca nu erau confortabile, dupa cum spui tu....Dar, acuma o intrebare! Nici Loganu nu se compara cu VW, Mercedes sau Opel si totus, s-or vandut extrem de multe in europa, unde sant producatori foarte mari. Dar, aici is si oameni care is de parerea, ca mai bine iau ceva facut in tara, pentru ca am sa gasesc piese pe toate gardurile...deci intretinerea e mult mai usoara.
Motorul combinei, putea fii luat din strainatate...spre exemplu multe utialje folosesc acela-si motor...numa forma difera ex (Deutz) sau cel mai bun exemplu, camioanele ROMAN care sant produse acuma...au acela-si motor pe care il folosesc si alti producatori si confortul este la fel.
Un alt producator roman, IRUM REGHIN care produce Taful ....a scos un TAF model nou! Participa cu el la expozitii si demonstratii in europa...cred ca are motor Perkins.
Tih445, produs de Mat Craiova! Deci vreau sa iti spun ca mergand prin oras cu masina, am prins un TIH model nou cu motor DEUTZ in fata mea....mergea cu 65-70 Km/h deci nu imi venea sa cred!...mergeam in spatele lui si ma uitam la vitezometru ca prostu.
Promex Braila fabrica excavaotare cu motoare Deutz si Perkins au cabine noi, computer de bord...
Deci daca vrei se poate....numa ca aici nu s-a dorit.
Fabrica aia aducea multi bani la bugetul de stat si dadea de lucru la oameni...daca nu era profitabila in 2001, trebuia inchisa DAR NU DISTRUSA! Bagata armata sa o pazeasca si care sarea gardu sa fure fier sau alt ceva, somant, iar daca nu se oprea, in secunda 2 masa il pupa rece. Iar cand erau bani modernizam fabrica! Dar nu o faci teren arabil.

Din pacate, Sema C14, Gloria, Dropia, UTB si altele vor ramane ISTORIE. Strainii au dorit, ca noi romanii, sa ajungem un popor de consumatori...iei sa produca, si noi fraierii sa cumparam de la iei...si se pare ca li se indeplineste dorinta. Nici nu e de mirare ca o ducem rau...cand nu mai ai industrie....din ce mai sustii economia tarii? Din imprimuturi de la FMI?
sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  Firion Mar 12 Feb - 15:51

De Logan sa nu vb. Faptul ca mobile.de ii plin de lume care de abia asteapta sa se scape de ei dupa ce si-au dat seama ca masina ieftina este ieftina.

Pe C14 am vazut motor de IFA pe 4 pistoane. Ulteriror s-au pus motoare de Perkins. In ochii mei motorul de Saviem era in ordine, turbo sau non-turbo ca nu aveau TOCATOARE. Eu de inovatii vorbesc de o racire avansata, cum am subliniat mai sus un tocator era super (desi exista gauri suspecte in lateral in spate sub cai la C14).

Cat legat de Roman. La noi in zona este exploatatie petroliera. Ciudat ca nici macar ei numai vor asa camioane. Soferii ziceau ca patronii cereau ceva mai "sofisticat". Mai vorbeam cu alti soferi de camion din tara care aduceau samanta, ingrasamant: "de ce sa cumparam Roman? Nu-l intereseaza pe sef daca are confort sau nu, dar consuma mai mult, nu este aerodinamic si prea greu otelul sasiului".

Da are motor Perkins noul TAF dar nu vad sa fie la moda acest utilaj in era noastra de harvester-e, foreward-ere sau troliu pt exploatatie forestiera.

Nu ceream reinventaria rotii dar cel putin sa tina pasul cu tehnologia.
Adevarat ca ne vor strainii ca si consumatori si nu producatori, chiar sprijinta mentalitatea de marii politiceni din strainatate.

Firion

Mesaje : 176
Data de inscriere : 04/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mar 12 Feb - 16:31

E adevarat ca se doreste ca noi sa importam aproape tot.Vezi cel putin agricultura.
Nu suntem mai deloc sprijiniti si suntem pusi pe aceeasi piata cu francezii care au 400 euro pe hectar de exemplu.
Dar asta o intalnim si la legumicultura si cultura mare si tot.
Ei vor productii de 10 tone pe ha de grau,dar subventia e de mizerie la ce cheltuieli sunt.
Sa ne dea subventie mare si vom avea si productii.Ne permitem o samanta mai buna,erbicid mai bun,mai mult ingrasamant,etc
Si pana la urma si statul are de castigat de pe urma asta.
Da nu ai cu cine vorbi in tara asta de ''vanzatori si hoti''
Pe timpul lui Ceausescu s-a mers pe principiul mult,ieftin implicit prost.
Consumul e mare pentru ca atunci primeam petrol din Egipt ieftin si exportam tractoare.
Mult si prost.N-ai tu o clima,transpiri ca la sauna,praf,n-ai tu o antifonare,te poti pisa din cabina pe langa pedale(ma scuzati)
Curent peste tot frate,iti suera creierii dupa o zi de munca.
Deci la capitolul comfort asez tractoarele noaste pe acelasi podium cu carutele.
Poate sa-mi zica mie ce mi-o zice asta e adevarul.
Cutia de viteze e proasta.
Motorul e bun,e chiar foarte bun.Simplu,rudimentar si destul de fiabil.
Sa fi avut macar vreo 100 de cai sa poti pune un plug reversibil cu 3 trupite era perfect.
Si va mai mirati de ce sunt toate terminate.
Cat despre combinele noastre prea multe nu stiu..
Ce mi-e dor si nu o sa mai vad niciodata e faptul ca in fiecare seara in campania de treierat se adunau la o crasma de pe langa mine intr-o bahna pe aici vreo 10-20 combine.
Frumos..ma plimbam pe langa ele,le simteam mirosul de motorina si ulei,imi placeau rotile alea mari,frumos tare..Nu mai zic cand se auzeu fluieratuile lor tocmai din camp.
Cu asta nu o sa ma mai intalnesc niciodata.
Eu personal daca as gasi peise si o combina cat de cat intretinuta pe loc as cumparao.
Sa-mi fac treaba macar la grau.Am gasit multe din ele la 100-150 milioane.Dar e 100 milioane nu 1 miliard cat costa un Claas bunisor.
Tu esti cam nostalgic sdfkz si trebuie sa intelegi ca nu se mai poate face agricultura performata cu astfel de utilaje.
Cand ai 10-20 ha mai merge,dar ce sare de 100 ha deja trebuie sa-ti iei gandul de la chestii romanesti.Parerea mea Wink
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  Leo Mar 12 Feb - 16:51

frate.romania nu o sa se mai ridice niciodata o sa ramana la stadiu asta in criza...tot ce vedeti la tv si auziti pe la unu altu nu se va intampla in agricultura si daca se intampla nu va fi la timp facut Wink noi romanii ne gandim numai la drumuri Smile)) pe vremea lu ceasca mergeai cu masina pe drum de tara pana la Brasov.daca am gandi si noi ca oamenii normali cum au facut alte tari intai sa ne facem industrie ca de aici se scot bani multi noi stam cu miloaga la uniune pentru autostrazi de mare viteza (tot cu 80km/h ) si se va fura tot pentru ca o sa ajungem sa ne furam si praful dupa toba.tot ce s-a intamplat a fost din vina conducatorilor pentru ca nu au stiut sa conduca o tara,doar sa o vanda Wink
Degeaba ne plangem noi la unu altu pentru ca nu se rezolva nimic....Wink
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  Liviu Mar 12 Feb - 17:24

Uite Mesi este vine numai a noastra a poporului cum a zis sdfkz ne uitam la manelel (nu este muzica scuze pentru MANELISTI) si la CAN CAN sau mai stiu eu ce ne vaitam pe noi cu tot cu fotbalu nostru si uitam ca pe alte canale se vorbeste de privatizari si vanzari ale bunurilor tarii pana nu luom masuri gen iesir masive in strada prosteste sau chiar o REVOLUTIE!!! nu rezolvam nimic romanasu se lasa pacalit de partidele politice cu un Kq de zaharel si 200-300 lei la ajutoru social asa ca suntem buni la vorba da la Fapte nu prea Crying or Very sad
Deci cand ne v-om decide sa iesim in strada sper sa ne intalnim toti intrun loc in viitorul apropiat pentru a le sparge capetele la Secaturile astea de la Putere si sa ne cerem dreotul de cetatean european si europa e o prostie ni se baga tot felu de prostii pe gat din cauza ei si sa stiti ca si straini si-au bagat coada in toate privatizarile sa se termine cu bine pentru ei nu pentru noi.
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mar 12 Feb - 17:37

Corect Wink
Tocmai de aceea noi tineretul ar trebui sa ne schimbam modul de a gandi si sa lasam manelaria,delasarea,lenea si nepasarea.
Ce putem face?
In primul rand sa nu mai sustinem/promovam in tara pitipoancele,figurile,manelarie,hotia,etc
Sa lasam drogurile,tigara si bautura.
Cea mai mare realizare din viata mea a fost ca m-am lasat de fumat.
Daca nu ma lasam la timp eram boschetar pe drumuri acum.
Acum imi permit sa ies cu o fata in oras,imi permit un erbicid mai bun,imi permit sa nu mai iau oameni la treaba ca fac eu ca pot.Inainte daca ridica 10 saci de ingrasamant eram terminat.
Vedeti cat conteaza nici chestii minore?
Sa ne trezim mai dimineata.
Da.Conteaza foarte mult.Cat timp am stat in camin ma trezeam numai la 10-11-12 si nu eram bun de nimic toata ziua.
Cum am terminat scoala si acum ma trezesc la 6-7 dimineata(Perioada asta.In campanie ma trezesc la 5.Pana ma mai foiesc,mananc,ma spal,verific uleiul,alimentez,strang suruburi,dau un aft,etc.. se face 7-8.Numai bine de plecat in camp.)Daca m-as trezi la 10-11 s-ar alege praful de agricultura.
Si nu numai.Ma simt mult mai bine si mai energic dimineata.Vrei sa rezolvi o treaba,sa te duci undeva,te duci de dimineata.Ca mai tarziu apare lenea,apar alte treburi si amani.Amani azi,maine,se aduna si te trezesti coplesit de 100 probleme nerezolvate si ne plangem de viata ca ce greu ne este.
Deci eu nu o sa accept in anturajul meu persoane slabe.Care s-au resemnat,care sunt dezamagiti,care nu au vointa,etc
Vrei sa faci ceva in viata te lupti frate.
Credeti ca parintii nostri au duso mai bine pe timpul lui Ceausescu?
Intrebatii ce munca au tras la C.A.P. in fabrici si uzine.
Intrebati cate sacrificii au facut.
Aveau ei internet?
Aveau ei atatea canale TV?
Aveau ei pe rafturi atatea bunataturi?
etc
Nu va mai plangeti si schimbati-va viata.
Veti spune unde sa ma duc,ce sa fac?
Da cate nu se pot face......trebuie numai sa vrei,sa strangi cureaua la timp si sa faci sacrificii.
Cand m-am bagat cu campul numai ei stiu cata foame am facut,cat stres am avut ca stiam numai sa discui.N-a avut cine ma invata.Am tras,am facut nopti albe foindu-ma,am avut cosmaruri,temeri,am facut foame,numai cartofi si turte.
Nu mi-am mai luat o toala de ani de zile.
Discoteca nu mai stiu cum arata,mai ies cu cate o fata in oras.
Am renuntat la ''prietenii'' cu vicii.
Parerea mea e ca daca facem aceste schimbari in viata noastra o sa se schimbe tot in bine.
Nu peste noapte,in timp o sa se vada ca ati facut alegerea cea buna.
Daca o tinem tot timpul in resemnari si suparari chiar ca se alege praful de tot de tara asta.De voi mai ales.
Ganditi-va si ar fi cazul sa faceti schimbari ACUM! Wink
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  schneider4955 Mar 12 Feb - 19:58

Pentru ce sa te mai zbati in tara asta ? Nu are rost,daca cei din conducere nu te ajuta,ce poti face tu ? V-am auzit ca era buna o revolutie,o revolutie implica automat MORTI,de ce sa murim degeaba ? Cum au facut cei din '89,ma rog in timpu' ala se merita o revolutie din cauza comunismului si din cauza ca erau prea multe lucruri banale interzise,dar totusi cei din revolutia din '89 au murit degeaba ei vroiau ca Romania sa se poata compara cu alte tari din Europa,sa nu ii mai stie lumea de comunisti,acuma ne conduc toti terminatii cu bani,tiganii care merita decapitati au prins glas si ne fac de ras si acel 5% din romanii cinstiti din Romania,de aceea pleaca toata lumea si nu mai vrea sa auda de aceasta tara infecta(cand spun infecta ma refer la conducere) din cauza lor,tot din vina unor prosti,care erau TOT ROMANI,dar influentati de catre URSS,l-au omorat si pe Antonescu,singurul care putea sa starpeasca rasa tiganilor din Romania si a hotilor care intre timp au devenit fel de fel de magnati,dar ei nici macar nu stiu sa scrie sau sa citeasca,iar despre situatia firmelor din Romania ce erau cele mai populare in Europa in anii 1970-'80-'90,n'avem ce sa le facem,atata timp cat firma nu este pe numele unora dintre noi,degeaba tipam ca nu avem industrie sau ca se prabuseste tot ce a fost cladit de Ceausescu,ca nu avem nici un drept juridic sa impiedicam falimentul unei companii.

schneider4955
Moderator
Moderator

Mesaje : 264
Data de inscriere : 12/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  vasi97 Mar 12 Feb - 21:20

Intr-o mare masura ai dreptate schneider. Tot ce a fost bun a fost distrus, iar tot ce se incearca acum e in zadar, ca intr-o astfel de tara, de unde posibilitati de un trai decent? Cand vrei sa fii bun, pentru ceilalti esti prost, cand tara nu-ti ofera nimic: pleci. O mare parte, chiar uriasa din vina a avut-o regimul comunist care ne-a distrus mentalitatea, incarcerand intelectualitatea si promovand forta de munca, dupa reteta mult cantitativ si inferior calitativ, care a caracterizat fiecare produs romanesc. Fara niciun drept, fara sa ai voie sa ai macar propria parere. Dupa ce am scapat de "lesa" lu' Nea Nicu, am inceput linistiti sa ne mancam intre noi, iar de atunci pana acum, tot aceiasi "fraieri" batjocoriti si pacaliti de politicieni am ramas. Noi i-am votat ei ne-au distrus, toti o apa si-un pamant.
Cat despre uzinele romanesti. Din pacate in loc sa ne aliem cu o firma straina in productia interna si externa de utilaje, am preferat sa ne descurcam singuri. Nu ne vindem tara, o dam la fier vechi de pomana.
Cu noi romanii nu poti vorbi ca si cu nemtii, pentru ei munca-i munca. Pentru noi furatul e furat.
Daca va fi sa ne trezim, oricum va fi prea tarziu, caci pana atunci are cine sa ne sape groapa.
vasi97
vasi97

Mesaje : 169
Data de inscriere : 23/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  sdfkz Mier 13 Feb - 3:41

@Ravasy(John Deere) intr-adevar eu sant mai nostalgic...am crescut, cu astfel de utilaje si ce este cel mai interesant, culmea, or functionat cand intr-adevar s-a facut agricultura in Romania, pe vremea lui Ceausescu. Asa, cum or fost ele, bune sau rele, or facut fata si am avut mii de hectare lucrate, cu astfel de masini si ghici ce? Am reusit sa platim si imprumutul de la FMI luat de Ceausescu.
Eu, sant pasionat de utilaje de la 5 ani....acuma am 27...si inca is pasionat si cu pasiunea asta, cred ca voi muri. Iar la mine, nu tine sa vina unu, sa imi vanda gogosi sa imi spuna el avioane pentru ca pe langa pasiune, am si liceu mecanic UMT si facultatea de mecanica Politehnica Timisoara. Iar pe laga toate astea, mai am si practica in ateliere de reparat masini...deci cunosc meseria...
Acuma, adevarul este, ca nu am avut eu tangente, cu utilaje agricole, pentru ca, eu nu stau la sat...stau in mijlocu orasului...Dar, am avut tangente, cu utilaje de constructii...(Hydrom, Amt, Promex, Eo-2621 etc)

@Schneider, ca sa poti schimba ceva cum spui tu, totul pleca de jos! Nu ajunge un idiot in fruntea tarii, daca nu il voteaza, alti dobitoci! Iar, daca o lom de jos, totul pleca de la educatie...un om cu scoala, nu se lasa inselat cu o galeata si 3kg de zahar, sa isi vanda votul pentru ca, totus gandeste inainte!
Nu vreau sa jicnesc pe nimeni! Eu, si cei de generatia mea, Vassilliss, Adriano, Andrei, nu am avut calculator de mici...pentru ca or fost alte vremuri...dar is generatiile noi, care au acces la informatie, de la varste relativ mici 13, 14 ani si cu toata informatia pe care o au, is praf...nu ii intereseaza! Iar cand se vor trezi la realitate, deja va fii tarziu...pentru ca nu mai pot recupera ce au pierdut...si atunci, ajung sclavi sau sa dea in cap...
Iar noi, vrem sa reconstruim Romania? care s-a distrus in ultimii 23 de ani? Mie teama ca nu avem cu cine! Cand, ani de zile la rand, vedem rezultatele dezastruase din invatamant. Dar pe partea celalta se promoveaza la televizor: curvasaraiu, hotia, tigania, prostia si violenta! Iar cei mici traind intr-un asemenea mediu, nu e de mirare cum ajung....ca, daca eu nu ma uit, la asemena ineptii, tu, si altii, ele vor disparea...dar cum is multi prosti, ele vor lua amploare pe zii ce trece! Noi radem de straini ca is prosti dar noi daca o tinem tot asa, vom ajunge mai idioti ca iei.
Si cand mai stau de vorba cu altii mai mici, aud cretinismu: Pe mine nu m-a invatat la scoala...dar tu ai luat o carte sa citesti? sa te documentezi? raspuns: Ce ii aia?hahaa! Carte de curce? bagam o partida? o samanta? o manea, un mic o bere? bagam si o iarba? Dar un like pe facebook mi-ai dat? Cam in halul asta decurg discutiile.
Ca sa putem recostrui CAT DE CAT, ce s-a distrus in tara, in primul rand, trebuie sa avem scoala si sa invatam, sa ne respectam unul cu altul si nu sa ne batem joc, de munca celuilalt si sa o apreciem!
Dar, astea nu vor exista, pentru ca ma uit in comunitatea farming-simulator, unde santem putini oameni 0.00001 din populatie si nu santem in stare sa ne respectam! Deaia toate modurile is VIP de buni ce santem. Dar noi, avem pretentia sa schimbam o tara...

sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  Dejan845 Mier 13 Feb - 20:41

De multa vreme nu ne putem numi popor , suntem o gloada de prosti , manevrati dupa bunul plac al celor mari .Tara consumatoare vom fi pana se vor gasi alti prosti sa intre in UE ,pana atunci toate cacaturile sunt exportate la noi .
Astia din afara arunca cartofii mari in special Germania, Olanda, Franta si Belgia , sunt folositi drept hrana pentru animale. Prostii cumpara cartofi furajeri, fara sa stie ca sunt toxici iar cei produsi de taranul roman,cu sudoare si bataturi in palme, ajung la gunoi.

Sunt promovate non-valorile : tiganii, ,curvele , prostia , emisiuni de rasu' curcilor da' daca prostul asta cere asta i se ofera . Nici in 200 de ani nu se vor trezi unii de cap . Daca iti spui parerea despre un tigan ,gata faci discriminare (daca ar fi dupa mine i-as face sapun ) ..da' ei ca nu'si platesc impozite si cate altele sunt promovati ..Marea majoritate sunt oameni fara caracter in tara asta , au murit niste prosti la REevolutie ,nici nu stiau pentru ce sunt acolo ..
Asta-i RRomania , tara p***i unde toti barfesc , beau , merg la curve in loc sa puna mana sa citeasca o carte , sa se documenteze ..
A si inca ceva ..mor cand aud ca nu au de lucru , pai dute la bunicata la tara ara , discuie terenul din spatele casii si ala din camp si o sa ai de lucru ."Aaa nu am bani pentru lucrari..." Pune barabule cu sapa , fa-le ecologice si anul viitor o sa ai cu ce sa incepi .POSIBILITATI SUNT , TREBUIE DOAR SA VREI !!! ASTIA MAI MICI LASA-TI facebookul de cacat si TREZITI-VA ca sunt printre voi care habar nu au sa scrie corect ..de citit numai zic ..

Daca considera un moderator ca am incalcat vreo regula sau ca am folosit cuvinte mai nepotrivite sa nu se sfiasca ..warn , ban etc . il inteleg .!
Dejan845
Dejan845

Mesaje : 442
Data de inscriere : 01/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Cand sa ma bucur, am inceput sa plang! Empty Re: Cand sa ma bucur, am inceput sa plang!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum