Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intrebarile mele

+2
Ovidole
Unlimited_Fs
6 participanți

In jos

Intrebarile mele Empty Intrebarile mele

Mesaj  Unlimited_Fs Dum 16 Dec - 19:23

Salutari la toata lumea.. am si eu cateva intrebari poate voi stiti mai bine:) deci.. in primul rand cum pot sa creez o animatie in giant editor adica ceva gen cum este "omul din joc" sau "vaca oi gaina etc.." am vazut ca se folosete Animatia din giant pentru astea .. sau am mai vazut la remorci sunt folosite pentru a putea descarca..

Intrebarile mele Snapshot_2012_12_16_191638

Intrebarile mele Snapshot_2012_12_16_191706
Unlimited_Fs
Unlimited_Fs

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  Ovidole Lun 17 Dec - 14:45

Acele animatii pe care le-ai vazut in GE sunt facute cu script si prin modificarea i3d-ului cu Notepad(sunt cateva linii de scris, indexi, rotatii,translatii...e cam greu)
Gainile, vacile si oile sunt facute in Maya si exportate cu tot cu animatie.
Ca sa animezi omul(pe un tractor) te uti la acel ATV de la Giants cum e si il faci si tu la fel.
Ovidole
Ovidole
Administrator
Administrator

Mesaje : 1254
Data de inscriere : 09/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  Unlimited_Fs Lun 17 Dec - 16:34

Si cum as putea eu de sa fac un cal , sal animez? nu prea stiu cum sa lucrez cu maya? sau daca este un tutorial pentu asa ceva..
Unlimited_Fs
Unlimited_Fs

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  dragos17 Lun 17 Dec - 16:49

Unlimited_Fs a scris:Si cum as putea eu de sa fac un cal , sal animez? nu prea stiu cum sa lucrez cu maya? sau daca este un tutorial pentu asa ceva..

credema nici cei care se pricep in maya nu pot face animale cu animatie
asa ca pierzi timpul cu animalele degiaba
dragos17
dragos17

Mesaje : 306
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  Unlimited_Fs Lun 17 Dec - 16:50

Mulumesc frumos dragosh17 dar raspunsul tau nu ma ajuta cu nimic astept raspunsuri de la cei care chiar stiu despre ce este vorba PS: orice este posibil
Unlimited_Fs
Unlimited_Fs

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  dragos17 Lun 17 Dec - 17:35

Unlimited_Fs a scris:Mulumesc frumos dragosh17 dar raspunsul tau nu ma ajuta cu nimic astept raspunsuri de la cei care chiar stiu despre ce este vorba PS: orice este posibil

tutorial nu exista
nu a mai facut nimeni asa ceva

dragos17
dragos17

Mesaje : 306
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  Mihai94 Lun 17 Dec - 18:38

andrei mai exact ce linii trebuie sa scrii in i3d ca vreau sa fac la un mod sa se urce omul ca in realitate in tractor si nu reusesc sa fac acel scris cu galben acolo....Very Happy
Mihai94
Mihai94

Mesaje : 139
Data de inscriere : 16/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  Unlimited_Fs Lun 17 Dec - 18:41

Nu cred ca exista mai Mihai Smile) nu a mai facut nimeni asa ceva nici aia de la giant nu stiu :-j
Unlimited_Fs
Unlimited_Fs

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  kitt Lun 17 Dec - 18:53

Unlimited_Fs a scris:Si cum as putea eu de sa fac un cal , sal animez? nu prea stiu cum sa lucrez cu maya? sau daca este un tutorial pentu asa ceva..
Recomand tutorialul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de la Digital Tutors (e doar partea de animatie). De la modelare pana acolo e o munca titanica ce nu tine doar de determinarea ta de a invata ci si de practica zilnica, studii de forme si anatomie, dinamica.. si asa mai departe. Intr-adevar e posibil dar trebuie sa tii cont si de timpul procesului de invatare si dezvoltare, nu se rezolva problema peste noapte oricat de mult ai vrea. Multa bafta daca te pui sa inveti. =)
kitt
kitt

Mesaje : 10
Data de inscriere : 25/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  sdfkz Lun 17 Dec - 20:21

Deci in primul rand GE este doar un editor! In el nu se animeaza deloc. El reda doar ce este animat in programul 3d (maya, max etc) sau comanda pe care o primeste din fisierele LUA si XML.

Spre exemplu, in MAX si Maya, exista jos o bara numerotata ca un liniar.....bara respectiva, este pentru animatii CLIP (key frame). Si anume tu faci un animal sau o componenta mecanica, la bara exista un buton ''record'' misti componenta care vrei sa fie animata,el inregistreaza miscarea, dupa care, cand dai PLAY atunci el repeta miscarea la infinit.
Iar in momentul exportului din programul 3d...max, maya, in editorul jocului (giants), pe langa animalul sau componenta mecanica, mai este un fisier KEY FRAMES acolo este acel CLIP salvat pe componenta exportata. Iar ce ai postat tu, este locul unde se incarca acel clip exportat in editorul giants...iar cand dai PLAY el face miscarea...

Ca sa poti face un animal este foarte foarte complicat! Modelarea organica dupa parerea mea, este cea mai grea! Iar eu cred ca animalele din joc au fost facute in 3d, iar miscarea a fost facuta cu MOTION CAPTURE din realitate pentru ca au miscari prea realiste.
Sa fiu sincer cu tine, ca incepator poti sa uiti asa ceva din start! Asta este posibil, doar daca cei care au facut jocul, or sa faca si cai...altfel nici o sansa...ca mai trebe facut si scriptu pe langa animale. Iar ca un pasionat al jocului, cum santem noi, trebe sa fie cel mai bun dintre cei mai buni....dar nimeni nu este la acel nivel. De ce? Pentru ca pe langa modelarea organica,care este una dintre cele mai grele dupa parerea mea, trebuie sa stii sa faci scripturi pentru asa ceva...iar in Romania nu exista nimeni care sa faca asa ceva.
Din 2009 imi bat capu cu jocul asta, dar nu este nimeni care sa faca asa ceva si nici nu am vazut infara de cei care au facut jocul!
Ai mai avea o sansa, daca le dai un email la cei care au facut jocul, si le sugerezi sa faca un addon cu cai, atunci poate dorinta ta, sa se implineasca....altfel nu. Sorry pale





sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  Unlimited_Fs Lun 17 Dec - 20:26

Multumesc mult sdfkz .. si multumesc si celor care au postat mai sus.. pacat ca ar fi iesit un mod tare asta este.. inca o data multumesc
Unlimited_Fs
Unlimited_Fs

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  sdfkz Lun 17 Dec - 20:35

Nai pentru ce! Te cred.... ca ar fii fost frumos...dar ce crezi ca va fii in jocul 2014? Sigur vor mai aparea alte animale in plus...cai, iepuri, rame in braza, muste si gongi... Laughing
sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  Ovidole Mar 18 Dec - 17:46

ce ti-am spus eu cu liniile puse in i3d(cand il deschizi cu notepad) e altceva, nu ce vrei tu sa faci.
Am zis de mult ca o sa incerc sa export o animatie din C4d in i3d sa vad daca imi iasa da inca nu am incercat.

Ca sa faci un om sa urce intr-un tractor ca in realitate e foarte greu...asta nu o sa vedem in FS prea curand.
Daca vrei sa ai caii care sa se miste pe harta ii poti face cu spline, cum faci un tren sa se miste asa faci si calul doar ca in loc de tren pui calul.
Ovidole
Ovidole
Administrator
Administrator

Mesaje : 1254
Data de inscriere : 09/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  Unlimited_Fs Mar 18 Dec - 18:28

Ms andrei mult eu vroiam sa fac calu sa fie animat sa de-a din coada din cand merge sa isi miste picioarele etc.. exact cum este vaca sau omul dar nah nu prea ma pricep sa fac deci nu o sa mai ma intereseaza momentan asta acuma.. va multumesc pentru ajutor
Unlimited_Fs
Unlimited_Fs

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Intrebarile mele Empty Re: Intrebarile mele

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum