Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Moduri by kitt (aka Pekarov)

+5
VASYLE21
SkylineR34
Leo
sdfkz
kitt
9 participanți

In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  kitt Mar 4 Dec - 23:03

Salutari tuturor!

Incep cu o scurta prezentare, sunt un amic al lui sdfkz, m-a rugat sa mentionez numele dupa care m-ar recunoaste lumea pe aici, adica Pekarov Band, am lucrat cu el la texturare pe diverse modele: excavatorul p-802, tih 445-ul, stivuitorul umt si tamburul de irigat ocmis.
Nu sunt un fan inrait al jocului dar imi place sa modelez tot felul de chestii in 3D. Ultimul model la care am lucrat zilele astea m-am gandit sa-l fac si mod pentru joc, ca tot am adunat cat de cat experienta cu sdfkz si modurile lui. =D

Modelul a inceput ca un Renault 12 pe care l-am construit din ce in ce mai mult catre o Dacie 1300, diferenta mare la exterior nu e, dar cum vorba multa e saracia omului, postez cateva imagini:

Moduri by kitt (aka Pekarov) Wipd130001 Moduri by kitt (aka Pekarov) Wipd130002 Moduri by kitt (aka Pekarov) Wipd130003 Moduri by kitt (aka Pekarov) Wipd130004
(click pe imagini pentru rezolutie mare)



Mai raman de facut geamurile, interiorul (bord, scaune) si cateva accesorii pe interior si exterior. Sper sa ma incadrez in maxim 20.000 poligoane. Initial am vrut s-o fac low-poly dar trebuiau sacrificate prea multe detalii. E bun si asa!

Multa bafta baietilor cu modul forestier! Smile


Edit:
Video-ul e putin mai vechi, inainte sa-mi dau seama ca, capota se deschide invers. =D


Ultima editare efectuata de catre kitt in Mar 4 Dec - 23:08, editata de 3 ori
kitt
kitt

Mesaje : 10
Data de inscriere : 25/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  sdfkz Mar 4 Dec - 23:05

Ooooo ce surpriza domnule! PEKAROV BAND....auzi si tu...AMIC...si noi ne stim de 21 de ani. Ma asteptam sa ma iei prin surprindere cu un mod pe masura! Very Happy Respectu ii MAXIM! Asta o sa fie DACIA padurarului.....bine inteles la FOREST ADDON!
sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Leo Mier 5 Dec - 6:45

frumos.si daca o sa fie a padurarului culoarea va fi verde nu ?Smile)
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  kitt Mier 5 Dec - 9:42

l_leo_messy a scris:frumos.si daca o sa fie a padurarului culoarea va fi verde nu ?Smile)
Dacia padurarului. =D
Chiar nu m-am gandit la culoare inca. Eventual fac textura pe layere: las un layer jos in stack pentru o culoare de baza si fac modificarile necesare pe layere suprapuse. In cazul asta daca nu-mi convine cum arata verdele o schimb in 5 secunde. Sau pot scoate mai multe fisiere dds si va alegeti voi din 3-4 culori diferite, dupa preferinta.
kitt
kitt

Mesaje : 10
Data de inscriere : 25/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  SkylineR34 Mier 5 Dec - 12:15

Frumos, ce bine ca mai sunt modelatori 3d care se pricept cu adevarat!
Bravo!
SkylineR34
SkylineR34

Mesaje : 173
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  VASYLE21 Mier 5 Dec - 15:35

Ooo Domnu Pekarov,chiar ma intrebam de ce nu esti prezent pe vreun forum stiind ca ai texturat atat de bine modurile lu' seby!Felicitari pt dacie!!! si bun venit printre noi maestre:)!!!
VASYLE21
VASYLE21

Mesaje : 73
Data de inscriere : 23/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Liviu Mier 5 Dec - 16:01

Faina rau masina chiar ai acel ceva Very Happy
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Update, 8 Decembrie 2012!

Mesaj  kitt Sam 8 Dec - 7:01


Mii de multumiri pentru aprecieri!

Update, 8 Decembrie 2012!

Moduri by kitt (aka Pekarov) Bord01 Moduri by kitt (aka Pekarov) Bord02
(click pe imagini pentru rezolutie mare)

+ un zoom-in special pentru sdfkz
(avem o mica gluma intre noi cu switch-urile de tip on/off =D)

Moduri by kitt (aka Pekarov) Bord03

Ambient occlusion-ul e facut la calitate mica pentru prezentare. Pe unde vedeti pete, dungi si pixeli de culoare neagra si alte probleme se rezolva cu setari mai bune de render si rezolutie mai mare (care dureaza si mai mult clar). Deocamdata le-am facut rapid pe setari minime pentru rapiditate. Chiar daca mai raman erori dupa, se rezolva in Photoshop fara nici o problema (+ ca Ambient Occlusion-ul se suprapune cu layer-ul de diffuse, nu bate nimic la ochi la urma).

Mai ramane putin de surubarit la bord (+ inca nu m-am prins cum sa combin freeze transformation-ul cu inclinatia acelor de la ceasurile de pe bord pentru animatie). Urmeaza volanul cu axul, pedalele, schimbatorul de viteze, geamurile si ceva accesorii pe usi (manere, manete rotative pentru geamuri si eventual ghidusiile acelea mici ce blocheaza usile).

Daca mi-a scapat ceva astept un reply.
kitt
kitt

Mesaje : 10
Data de inscriere : 25/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Liviu Sam 8 Dec - 9:54

Arata super Wink
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Leo Sam 8 Dec - 10:49

ce inseamna sa fi anonim atata timp si sa uimesti pe toata lumea cu modurile tale.foarte bine lucrat Very Happy
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  sdfkz Sam 8 Dec - 13:50

Cum ii anonim ma prietene? Ia citeste si tu mai sus...sa vezi cine este!

PEKAROOOOV oglinzile nu is alea originale! ....Puisor vezi ca ninge....avem lucru...am pus in functiune freza de zapada....iesim la o bomba?!
sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Leo Sam 8 Dec - 14:10

da eu l-am considerat anonim deoarece nu auzisem de el pana acum(este parearea mea personala sper sa nu jignesc pe cineva )
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  kitt Sam 8 Dec - 16:04

l_leo_messy a scris:da eu l-am considerat anonim deoarece nu auzisem de el pana acum(este parearea mea personala sper sa nu jignesc pe cineva )
Nici o problema, am inteles ce vroiai sa zici in post-ul anterior. Nu prea particip pe forumuri de fel, lucrez mai incet si prefer sa bibilesc tot felul de detalii, geometria poligoanelor, spatiu uv, soft/hard edges. Intreaba-l pe sdfkz cat se plictisea cand faceam texturarea la utilaje, nu ma consider satisfacut pana nu e exact asa cum il vreau eu, cateodata nici atunci. =D

sdfkz a scris:PEKAROOOOV oglinzile nu is alea originale! ....Puisor vezi ca ninge....avem lucru...am pus in functiune freza de zapada....iesim la o bomba?!
Eeee mai conteaza oglinzile acuma. Lasa ca le ghidusesc pe modelul actual cred ca trebuie doar sa fie mai mici colturile rotunjite din exterior si un scale vertical tot acolo. Suna-ma cand iesi sa impingi zapada ca vin la un cui si-o bomba. Nu mai am credit pe telefon. Razz
kitt
kitt

Mesaje : 10
Data de inscriere : 25/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  SkylineR34 Sam 8 Dec - 16:09

Bravo mestere!!
SkylineR34
SkylineR34

Mesaje : 173
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Update, 15 Decembrie 2012!

Mesaj  kitt Sam 15 Dec - 6:28


Update, 15 Decembrie 2012!

Moduri by kitt (aka Pekarov) D1300fin01 Moduri by kitt (aka Pekarov) D1300fin02
(click pe imagini pentru rezolutie mare)

Intr-un final, am reusit sa completez modelul: modificat oglinzile exterioare, adaugat geamuri, stergatoare, piese cromate, aerisiri dupa usile din spate, interior complet (oglinda, bord, ax volan cu de toate!, casetofon, ceasuri extra, schimbator, frana de mana, pedale, bancheta si scaune + captuseala de pe interiorul usii cu tot ce are nevoie). Culorile diferite din poze reprezinta fiecare cate un fisier dds pentru textura, am imbinat spatiile uv in asa fel incat sa-mi intre in cat mai putine fisiere fara pierderi in detaliu. Deci tot ce-i pe crem, intra pe un fisier dds, tot ce-i pe albastru deschis pe alt fisier dds si asa mai departe cu exceptia geamurilor, oglinzilor si culorii rosie inchisa desaturata (pentru piese cromate).

Realizez ca, din punct de vedere tehnic, modelarea probabil nu e chiar corect facuta. E prima masina pe care o modelez in 3D, resursele ajuta dar din punctul de vedere al unui ochi neformat in mecanica, nu poate iesi ceva 100%. =)

Inainte sa ma gandesc sa modelez si interiorul in detaliu imi setasem o limita de 20.000 poligoane pe care o depasisem cu vreo 1000, dupa ce am zis ca-l fac mai detaliat am zis 30.000; le-am depasit pe amandoua dar considerand ca are 31.953, e cat de cat incadrat acolo. A iesit o combinatie intre low-poly si high-poly pana la urma. UV-ul e complet deci ramane doar texturarea si partea de script.

Manerele de pe interiorul usilor sunt modelate de sdfkz! Mi-am mancat nervii intr-o noapte cu modelul si nu reuseam nicicum sa le fac sa arate cat de cat bine.
kitt
kitt

Mesaje : 10
Data de inscriere : 25/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Mihai94 Sam 15 Dec - 10:57

arata superb DACIA sper sa fie bine scriptata.Very Happy
Mihai94
Mihai94

Mesaje : 139
Data de inscriere : 16/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Ovidole Lun 17 Dec - 14:59

Daca PEKAROOOOV e prieten bun cu Sdfkz inseamna ca o sa il ajute la scripturi, deci o sa fie animata 100%.
Poligoanele nu sunt multe la detaliile pe care le are.Puteai sa mai scoti din ele la multe obiecte(cand dadeai cu smooth nu se mai observau) dar merge si asa. La 31.953 poly nu cred ca o sa fie i3d-ul mai mare de 40-44MB
Ovidole
Ovidole
Administrator
Administrator

Mesaje : 1254
Data de inscriere : 09/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  kitt Dum 23 Dec - 3:23



Si uite asa mai termin un model. Nu va mint, mi-am batut capul cu el la greu, au fost nopti nedormite la o tigara cand nu credeam ca-l mai inchei niciodata dar vroiam neaparat sa incep alt model si m-am incapatanat sa termin Dacia. Ignorati stickerele cu tigrii de pe model, am vrut sa pun ceva poze cat de cat detaliate pe textura sa vad daca nu cumva exista uv-uri busite unde (si daca) se intinde textura iar tigrii au fost o sugestie din partea unei prietene. Smile

Partea de script urmeaza mai tarziu, mi-a ajuns deocamdata. Eventual il rog pe sdfkz sa asezam Dacia in joc, macar ca obiect static, sa vedem cum o afecteaza iluminarea.
kitt
kitt

Mesaje : 10
Data de inscriere : 25/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  sdfkz Dum 23 Dec - 4:38

Daca PEKAROOOOV e prieten bun cu Sdfkz inseamna ca o sa il ajute la scripturi, deci o sa fie animata 100%.

Da Andrei, eu am sa ii fac scriptu, cromu....si ce mai trebe.
Eu si cu Pekarov, santem vecini si prieteni din 1990...nici nu eram la scoala. Si impreuna am invatat sa modelam...prima data 3d-max dupa care el o avansat mai mult in Maya si eu am ramas in 3d-max. Si trebe sa recunosc, ca la modelat este mult mai bun ca mine... Very Happy
sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Ovidole Dum 23 Dec - 21:05

arata exceptional..asteptam sa o vedem in joc cat de curand.
Ovidole
Ovidole
Administrator
Administrator

Mesaje : 1254
Data de inscriere : 09/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Vizitato Mier 26 Dec - 17:05

Andrei Valentin a scris:arata exceptional..asteptam sa o vedem in joc cat de curand.

sunt de acord cu Andrei foarte bine daca ai inceput cu o dacie si arata demential nu pot sa imi imaginez decat un Utb demential Very Happy dar fiind prieten cu colegu sdfkz banuiesc ca ai boala pe excavatoare Wink

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Unlimited_Fs Lun 15 Apr - 20:07

Ce se mai aude despre acest proiect? este abandonat?
Unlimited_Fs
Unlimited_Fs

Mesaje : 36
Data de inscriere : 09/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Moduri by kitt (aka Pekarov) Empty Re: Moduri by kitt (aka Pekarov)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum