Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

STIRI AGRICOLE

+4
Leo
Liviu
SkylineR34
Ravasy(John Deere)
8 participanți

In jos

STIRI AGRICOLE Empty STIRI AGRICOLE

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mar 13 Noi - 21:36

Am deschis acest topic cu speranta ca aici vom posta tot ce e stire din acest domeniu.
Din intamplare am dat peste un anunt cred eu destul de important
http://www.bizwords.ro/article/economie/13657/quot%3BBaronulquot%3B-Culita-Tarata-a-fost-exilat-din-Insula-Mare-a-Brailei.html

PS:vedeti cum se intorc toate in viata?
Vedeti ce se intampla daca iti bati joc?
Aceasta persoana a falimentat pe multi fermieri datorita competitiei neloiale in care au fost pusi.
Tin minte de la taica-meu ca luase o prasitoare de pe la Podoleni/Neamt
Ala de unde o luase a zis:
''N-a falimentat Tarata nea Vasile...''
Vedeti ca azi ai totul maine nu mai ai nimic?
Eu zic sa tragem cu totii ceva invataminte din aceste intamplari si sa dam arenda la oameni si sa-i respectam.
Aud arende de 300kg..mai fratilor..nu ca ar trebui sa fie o arenda fixa peste tot,dar macar un 600-700 curat in mana ar trebui dat.Indiferent ca s-a facut sau ca nu ai cu ce..
Sa fim seriosi
E pacat.
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  SkylineR34 Mar 13 Noi - 21:48

opa..se mai intampla si pe la case mari!
SkylineR34
SkylineR34

Mesaje : 173
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mar 13 Noi - 22:25

El ce-o zis..e contract pe 20 de ani,o da la intors cu astia cu arenda,profitul il investeste si cam peste vreo 10 ani urma sa fie platite si restul de arenda+penalizari
Dupa aia chiar ca era boier nu gluma
Da..Vezi..trebuie intai sa achiti ce ai de achitat si ce ramane investesti..usor,usor
El si-a luat avant prea mare si prea a uitat ca mai sunt si niste limite
Mai are si curajul sa dea zvon in comuna mea ca vrea sa cumpere tot.Ca da cat trebuie numai sa cumpere tot.
Da nu i-ar fi rusine oleaca?
Jigodie de om.Asa ii trebuie
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Liviu Mier 14 Noi - 16:18

Eu spun asa ca ne agitam degeaba daca nu incepem sa fim si noi un popor curajos tot stam si ne uitam la TV cum sa cearta nustiu cine cu nustiu cine in loc sa vezi si tu la TV cum romani ies in strada la orice nemultumire sa ii facem pe cei care ne reprezinta sa le fie teama la orice decizie asa ar trebui facut in privinta agriculturii
noi luom de trei ori mai putina subventie ca restul europenilor din cate am inteles nu prea sunt informat dar cam pe aproape si nu ne subventioneaza nici motorina pretu la cereale il fenteaza asa cum vor iei carburantu mi se pare foarte scump ce mai in conditiile astea e bine sa ne mandrim ca intro tara frumoasa si felurita ca anoastra mai se face agircultura cat de cat decenta la cat se fura si cata batjocora este asuprita spre noi romani de catre conducatori nostri care vreo peste jumatate sunt alte nationalitati care sunt interesati de o moarte inceata si sigura a acestui popor dar hai ca o dau pe politica si nui bine.
La voi cum au fost ploile?
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Leo Mier 14 Noi - 16:50

pe la mine ploua
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Dejan845 Joi 15 Noi - 12:54

Liviu carburantul va fi subventionat cand vor disparea comerciantii ,pietarii astia ,iar omul de la tara va avea unde sa-si duca recolta ..el singur .Nu sa treaca prin mana a nush cati intermediari.Atunci cand agricultorul va primi un pret onest pe munca lui va plati si TVA si tot ce mai vor astia.Cred ca oricare daca ia 1,5 lei /kg de boabe este de acord sa elibereze si bon ...sa plateasca TVA pe tranzactia facuta .
De asta nu subventioneaza motorina pentru ca nu ai cum dovedi ca iti trebuie .Pana se reglementeaza treburile astea ,multa vreme omul de la tara va lucra si intermediarii vor profita .

@Ravasy daca tu dai arenda de 700 KG pentru ce mai lucrezi ?Pentru arenda ..asa de placere , sa cheltui banii pe motorina ?Frate in zona mea ,Suceava ,sunt o gramada ce au dat pamanturile in arenda .Astia tineri,normal ,prefera sa stea degeaba si sa se planga decat sa lucreze,ca batranii cat pot inca ii vezi pe camp .Suntem o tara de c8c2t , unde fiecare fura cum poate si cat poate .Sincer va spun abia astept sa plec in vara de aici .
Dejan845
Dejan845

Mesaje : 442
Data de inscriere : 01/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Ravasy(John Deere) Joi 15 Noi - 17:30

Stai linistit ca in cativa ani vreau sa ajung la 1000kg/ha
De aceea vreau sa ma perfectionez in a face productii cat mai ridicate la hectarul de grau.
Anul trecut o firma de asta a facut 7tone/ha de grau ca medie.Eram de fata la treierat la o bucata.Deci nu vorbest din carti.
Pai daca pun 4(hectare grau)X 7(tone grau)= 28 tone total
1000 kg X 20 hectare cat am eu = 20 tone
Scad 1,5 tone pentru samanta si imi mai raman 28-20-1,5= 6,5 tone
La pretul care a fost anul asta ne da 6500 ron-1500ron/ha de grau cheltuieli X 4 hectare=500ron profit
Deci chiar de ai da arenda tot iti iese ceva
Nu mai spuneti prostii ca nu e profitabila agricultura
Stati ca a ramas de calculat floarea,porumbul,subventia...
....
Asta e ambitia mea de fermier:vreau sa plece omul multumit de la mine nu sa ma vorbeasca prin crasme
Si sa fim seriosi tot ramane ceva si pentru noi.Daca nu ramane inseamna ca va trebui sa facem in asa fel incat sa avem productii marite la hectar
Fara astea toate calculele se duc pe apa sambetei
Nu conteaza ce suprafata/ce cultura/ce teren/etc incercati sa lucrati bine terenul si sa scoateti productii mari daca vreti sa faceti ceva
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mar 5 Feb - 15:13

Am o veste mare de tot.E bini di tat Smile))
S-ar putea sa renunte unul mai in varsta la agricultura.
Are 180 ha si nu a reusit sa are tot si a zvonit la lume ca el nu mai poate.Are vreo 60 de ani.
Daca o mai face ceva baiatul lui e bine daca nu el renuta.
Si ala nu prea e cu treaba.E puturos cu draci

CONCLUZIE????
E posibil ca de la anul asta sa MARESC SUPRAFATA sau de la anu.Sa vad.
Esti neboooonnn??
Se merita tractor mai marisor oleaca.
Imi iau un John Deere din seria 6 sau un Fendt mai bunisor la mana a doua.Da Doamne!!
Smile)

Dar ma repet.E posibil.Inca nu e stabilit.Sa vad ce face fecior-sau.
Sa vezi dupa aia ce ma extind eu....haiii..am un neamt pe aici cu 3000 ha.
Toate le iau in gura mamii lor.N-am eu ce munci.
Si sfatul meu e sa va bagati tare peste straini.Nu mai umblati ca ei da mai mult sau ca au cu ce sau mai stiu eu.Cheltui te risti,faci sacrificii daca vrei sa faci ceva.
Bafta!!!!!! Very Happy
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Liviu Mar 5 Feb - 16:07

Degeaba am ajuns la concluzia ca totu e impotriva noastra dar un ragaz ar fi daca nu ar baga acel impozit pe profit este cam maricel pentru fermieri mici uni zic ca din cauza lor cei mari nu pot face agricultura dar omu ala cu 15 hectare de are un 650 tre sa treiasca nu? si vine statu si ii baga un impozit de il ia bataitu si ii dispare pe loc chefu de sapa sper ca genaratia asta tanara si foarte putina de agricultori tineri sa nu mai lase la voia sortii toate lucrurile
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  DanCristian Mar 5 Feb - 19:16

Mai ravasy... ce sa iti zic... sa te-ajute Dumnezeu sa reusesti!

DanCristian

Mesaje : 3
Data de inscriere : 15/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mar 5 Feb - 19:58

Da se incearca ca cei mici sa dispara.
Cum ar veni cei cu 5-6 vaci sa se inscrie ca pfa sau sa-si ia contabila.
Da intr-adevar cam se impiedica ''greii'' agriculturii de jumatatea de hectar a lui ala mic.

-se usureaza declararea la APIA,deoarece acum sunt mii de fasii inguste.Cand o sa dispara cei mici vor fi parcele mai mari si va fi mai aerisit pentru APIA.
-daca raman doar greii la stat ii convine ca astia iau samanturi,erbicide,etc si ii cunvine la stat.Cei mici prasesc,pun samanta din patul,nu prea dau cu ingrasamnat,etc;
-sunt presiuni mari din partea uniunii ca cei mici sa dispara ca sa aiba ce cumpara strainii;
-sunt presiuni de la cei mari datorita ca cei mici le face concurenta neloiala.Esti nebun ce concurenta ii face unu cu 10 ha aluia cu 300 ha?
Bine..ca sunt persoane fizice cu sute si mii de hectare asta e partea a 2-a.
-se urmareste gradul de comasare prin eliminarea celor mici si prin urmare se poate aplica tehnologie deci iarasi castiga statul.
-dar marile presiuni vin si din partea uniunii mai mult.se urmareste gradul de comasare ca sa aiba si strainii ce cumpara.Asa ei nu vin pentru bucatele.Ca daca un strain cumpara 100 ha iarasi statul castiga.
Deci cand ma refer la stat ma refer la acei jegosi in numar de 588 de parlamentari(mai mult ca America) si toata increngatura lor.
Cand zic stat nu ma refer la toata populatia Romaniei.
-vor sa inlature/reduca evaziunea fiscala.
-vor fi nevoiti ca in curand persoanele peste 2 ha sa inte intr-o forma de asociere gen PFA,SRL,SC,etc
-e posibil ca din 2014 persoanele fizice sa nu mai ia subventia.Deci atentie.

In incheiere sa va spun ceva.Persoanele fizice plateau la stat astfel:
-cand cumpara imputuri platesc acel TVA.La societati se ramburseaza;
-platesc impozit pe arenda;
-li se opreste 7.5 % din productie cand vand in baza;
-nu au subventie pe motorina;
-acum recent vor sa implementeze un impozit pe venit.
Ar veni undeva la 70 ron pe hectar.

As spune mai multe.Dar chiar nu vreau sa ma enervez ca am avut o zi frumoasa :
Multumesc mult DanCristian!!! Very Happy
Sa dea Domnul
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Leo Mar 5 Feb - 20:08

deci tataie cat trebuie sa plateasca cu 4 vaci ?
si terenul bagat la asociatie ?
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mar 5 Feb - 20:16

Vedeti mai jos ca sunt niste tabele cu normele pe venit.
Sa retineti ca daca venitul este de 100 acesta se impoziteaza cu 16% si ce ne da aia se plateste.
Nu platim 100 ci 16% X 100 = 16
Deci nu 100 ron ci 16 ron
E doar un exemplu.
Din cate am vazut eu..ar veni ca la 3 vaci sa se plateasca vreo 333 ron.Cam pe aici.
inmulteste cu 0,16 venitul respectiv si ce da aia platesti.

norme venit
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mier 13 Feb - 12:01

Ma fratilor mai cumparati si de aici produse ca altfel o pierdem si pe asta cum s-a intamplat cu UTB si combine.

http://www.mecanicaceahlau.ro/index.php

Sunt multe produse cu licenta Lemken si sunt foarte bune si ieftine.
De exemplu unu de aici a luat o semanatoare pe 6 randuri noua de la ei si a dat 200 milioane.
200 milioane dar nu miliarde cat e un Horsch.
Are de toate si pluguri si cultivatoare si scarificatoare,etc
Mai lasati-le naibii de Kuhn,Vaderstad,Pottinger,etc
Mai dam de munca si la ai nostri.Si apoi ne plangem ca de ce nu avem bani la buget si locuri de munca.
Va disparea si e chiar mare pacat cu sunt utilaje bune.
Dar ei daca s-ar promova mai bine pe net ar fi perfect.
Eu de curand am aflat de aceasta marca.Asta e un semnal de alarma ca sta prost la capitolul reclama.

Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Liviu Mier 13 Feb - 14:21

Pai Ravasy cand or scadea din pretul semanatorilor si or face cat de cat reclama romanu o sa cumpere nu este vina noastra ca nu se pricep chair deloc sa faca un clip sau sa se duca la o demonstratie agricola sa isi prezinte marfa si din cate am inteles au destule comenzi care se duc in Ucraina,Rusia,Moldova etc.
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mier 13 Feb - 16:06

Pai ce sa mai scada mai Liviu?
Ca si asa sunt foarte ieftine.
Ia un Amazone daca iti permiti.
Tocmai asta vreau sa subliniez ca sunt ieftine si bune,deoarece au licenta straina.Plugurile mai ales.
Poate e facut din alte materiale,dar schita e aceeasi.
Deci vorbim cam de acelasi lucru ce il intalnim si la Lemken.
Pai da,exporta mai mult decat pentru piata interna.
De ce?
Pentru ca la roman i-a intrat in cap numai utialaje straine.
Acum sunteti mandri de Dacia ce a ajuns?
Datorita voua ca ati cumparat multe Loganuri si Dacia a facut capital.
Acum firma isi permite un Sandero alt model,a aparut Duster,un nou model de Logan

https://www.facebook.com/#!/DaciaRomania

De ce sa nu sprijinim si Mecanica Ceahlau.
Cu timpul poate cumpara alte licente si fac utilaje si mai performante.
Cu timpul poate se extinde si face si tractoare.
Poate invie UTB.
Pe loc as lua unul.
Numai sa il faca de macar 100 de cai,o cabina confortabila si sa ii scada consumul.Pe loc l-as lua.
Imi plac ele mie Pottinger,Horsch,etc.. dar daca ar fi sa-mi iau un utilaj imediat ma sui in masina si fac o vizita in Neamt(acolo e fabrica).
Conduc o Dacie Papuc.Sunt multumit de ea.Consumul ma cam deranjeaza ca e pe benzina in rest nu o dau nici pe ultimul timp de BMW.Ma f.. in el BMW.Ce sa fac eu cu el?
Papucul meu face ce face BMW dar BMW face ce face papucul meu?
Nu prea cred.
O sa ne para rau si de marca asta o sa vedeti daca nu acordam atentie.Cred ca e ultima fabrica ce are legatura cu agricultura.
In rest s-au dus toate.
Eu am decis in spirit de patriotism sa fac reclama acestei marci si pe facebook si pe forumuri.
Vreau sa particip la intarirea marcii.
Voi daca va luati utilaje straine n-aveti decat.Trimiteti bani la aia.Aia trebuie sa isi pastreze locul de munca nu astia de la noi.
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  robiman99 Mier 13 Feb - 20:33

Ravasy,da cat costa un plug cu 3 brazde reversibil,ca stiu ca cu 6000 euro imi pottinger pe 3 brazde nou nout.

robiman99

Mesaje : 203
Data de inscriere : 08/12/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Ravasy(John Deere) Mier 13 Feb - 20:51

Pottinger si Lemken sunt cele mai scumpe pluguri.
Mai degraba iei un Kverneland sau un Kuhn cu 4-5-6 trupite la banii aia.
Lista cu preturi nu o am,dar daca mai merge asta care a luat semanatoarea pe acolo poate ma ia si pe mine sau vine cu vreo brosura.
Totusi poti da un telefon sa strici o intebare..(cauta pe link-ul ce l-am postat)
Oricum iti dai seama ca nu sunt scumpe.Probabil se invarte in jurul sumei de 3000-5000 euro maxim unul nou cu 3 trupite.Pana la urma sunt niste bani castigati.Iti iei cutite de rezerva sau bolturi de diferenta sa le ai acolo.
Si pana la urma chiar daca ar fi 6000 euro ceea ce nu cred deloc raman banii in tara noastra.Nu umple buzunarele la straini Wink
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Teodor (john deere) Sam 23 Mar - 9:58

Vreau sa va prezint facultatea la care este varul meu.Este primul centru cu vizualizare avansata din romania aici doresc sa ajung si eu doamne ajuta.Delectativa si spuneti-va parerea Very Happy imi place la nebunie


Teodor (john deere)
Teodor (john deere)

Mesaje : 364
Data de inscriere : 25/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

STIRI AGRICOLE Empty Re: STIRI AGRICOLE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum