Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Contracte de arendare a terenurilor arabile

2 participanți

In jos

Contracte de arendare a terenurilor arabile Empty Contracte de arendare a terenurilor arabile

Mesaj  Ravasy(John Deere) Joi 8 Noi - 20:28

De ceva timp intampin o problema.Asta cu contractele de arendare.
M-am gandit ca ar fi destul de util acest topic mai ales pentru cei care lucreaza in domeniu.
Poate aveti vreo ruda avocat sau ceva de genu pe care sa intrebati.
Vreau sa mai iau teren,dar nu mai este nimic parloaga la mine.E luat tot.Clar ca sa cresc trebuie sa iau de pe la astia.
Problema care e..
-au acaparat terenuri promitandu-le la oameni ca le da arenda mare,le-a dat sa zicem in primul an,dar apoi au inceput sa le dea putin an de an.Si oamenii vor sa isi retraga terenul dar nu pot ca ii ameninta astia ca ii da in judecata.Baga frica in oameni.
Eu cand am intrat in agricultura nu m-am ferit sa vorbesc deschis cu omul si sa fiu transparent si curat in piata tot timpul
Lumea a vazut acest lucru si mi-ar mai da teren mie,dar nu pot sa-l retraga de la astia.
Legal se poate face ceva cu aceste contracte?
Cand se pot rezilia aceste contracte legal vorbind?

Chiar va rog eu mult sa va interesati Very Happy
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Contracte de arendare a terenurilor arabile Empty Re: Contracte de arendare a terenurilor arabile

Mesaj  Leo Joi 8 Noi - 20:31

contractele sunt pe 5 ani din cate stiu eu.oamenii pot sa se uneasca si sa ii dea in judecata se incadreaza la frauda si santaj
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Contracte de arendare a terenurilor arabile Empty Re: Contracte de arendare a terenurilor arabile

Mesaj  Vizitato Joi 8 Noi - 20:32

Pai in contract nu spune ca ii va da in fiecare an sa zicem 2000 kg de porumb? Daca nu isi respecta contractu se poate retrage terenul pe baza de nerespectare a contractului, nu? Asa ar fi normal...cel putin asa am auzit ca s-a intaplat aici in sat.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Contracte de arendare a terenurilor arabile Empty Re: Contracte de arendare a terenurilor arabile

Mesaj  Ravasy(John Deere) Joi 8 Noi - 20:41

Pai asta-i ca..sunt facute pe 10 ani.Si au trecut sa zicem maxim 2 ani de atunci.Deci le-au incheiat majoritatea acum recent
Ca nivel de arenda este 500kg/ha/an sau echivalentul in bani.
Majoritatea sunt batrani si le cam e frica de procese,multi nu prea isi mai bat capul,altii sunt nemultumiti,dar s-au resemnat..
Cam aiurea.
Pai ei au promis ca le da ...600-700 kg,dar contractele le-au incheiat cu 500.Au spus ca aia e o suma asa..se inteleg ei cu oamenii,dar acum o iau de buna suma aia

Ma da mie mi se pare un abuz..Adica eu daca as fi proprietar si as avea un 1ha sa zicem si l-am dat la o asociatie.Am facut contract pe 10 ani pe 500 kg.
Dar vine altul si incepe sa dea 900kg.
Pai ce fac nu ma duc la ala cu 900?
Sa fim seriosi..
Mi se pare un abuz cu toate semnaturile mele si ale lor


Ultima editare efectuata de catre Ravasy(John Deere) in Joi 8 Noi - 20:45, editata de 1 ori
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Contracte de arendare a terenurilor arabile Empty Re: Contracte de arendare a terenurilor arabile

Mesaj  Leo Joi 8 Noi - 20:44

pe la noi daca se da 300 la ha Smile))
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Contracte de arendare a terenurilor arabile Empty Re: Contracte de arendare a terenurilor arabile

Mesaj  Ravasy(John Deere) Joi 8 Noi - 20:49

Aici e concurenta mare in Moldova.Bine..cel putin in zona mea.
Pai eu am jurat ca daca ma prind si apuc a-mi luat tractor de asta mai marisor,combina si sa-mi ridic o magazie incep a da 1000kg.
Jur pe ce am mai sfant!!
E nu glumesc si nu uit de unde plec.
Daca imi da Dumnezeu sanatate si an bun la anu as vrea sa dau 700 curat in mana la om.


Pe bune,chiar nu pot face nimic legal?
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Contracte de arendare a terenurilor arabile Empty Re: Contracte de arendare a terenurilor arabile

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum