Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Videoclipuri si poze By Liviu

+26
Sergiu
rooney14
Bogdy_20
roxyn
vLaDuTu
MaxIULIAN aka Anjunaboy
Bogdy7240
Mihay92
catacata
cosminandrei12
Drodar
sdfkz
Firion
Teodor (john deere)
Soryn_UTB
Danutzu
slide7920
SUMMNI
Dejan845
Leo
Mihai Alexandru
robiman99
new holland
Ovidole
Ravasy(John Deere)
Liviu
30 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Firion Vin 15 Mar - 8:52

Injurati-ma:
De ce arati acuma si nu toamna? Scoateti toata umezeala din teren. Din start reduceti productia cu 500-800kg/ha. Pare sa fie un teren usor (in comporatia cu pamantul negru si compactat din zona mea)
De ce nu aveti antetrupite pe acel plug ca nu face o brazda curata?
Cum de ii asa imburuienat terenul? A fost pajiste? Cel putin un disc daca dadeai vara dupa recoltat atunci socteai o parte din buruieni, incolteau altele (scapai de rezerva de seminte de buruieni din sol) si aveai un strat putin afanat care permitea intrarea umezelii si impiedica evaporarea apei. Pe langa asta aveai deja 5-8cm teren afanat si arai mai usor.......

Pare rau daca va jignesc dar eu asa inteleg termenul de agricultura.

Firion

Mesaje : 176
Data de inscriere : 04/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Liviu Vin 15 Mar - 14:30

SUMMNI cuplat nu are rost sa mergi decuplat si stai linistit cei care au discuit trebuie sa dea din nou pentru ca a plouat mult la mine si sa batut locul la loc
Firion aram acuma pentru ca sunt 32 de are si nu e locul meu este al unui om din sat si sa sti ca e destul de scump sa faca omu ala ce ai zis tu plus ca terenu nu o fost arat de 7 ani si la noi nu se poate lucra ca in filme terenul este destul de greu dar in unele locuri este si teren usor asa ca nici motorina nu am scoso cand am arat si Firion daca nu ploua nu faci agricultura si poate ca unde lucrezi tu sunt bani ca daca nu ar fi nu s-ar face ce ai scris acolo Wink
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  sdfkz Vin 15 Mar - 14:55

Tractorul Renault ce motor are? ii tot de Renault fabricat? sau il face alt producator?
sdfkz
sdfkz

Mesaje : 223
Data de inscriere : 14/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Firion Vin 15 Mar - 16:05

@Liviu Traim in Romania. Ne-am nascut sa nu avem bani. Sunt din Timis-Valcani si la mine in zona sunt CELE mai tari/grele soluri din tara! Pas cu pas (22ani si cu un 445M) am ajuns sa fac muncile cum ti le-am descris. Facem ce facem sa scormonim si noi la suprafata sa stoarcem un ban din sol. Ii lege universal ca productia depinde de ploi; ideea mea a fost ca ii important sa valorificam fiecare strop optim.

DAR ai zis 2 lucruri importante si iti dau dreptate deplina:
1. sunt 0.32ha...deci chiar nu poti lucra pe parcele mici cu utilaje mai mari sa faci o munca de asa amploare ceea ce nu vedeam in clip
2. nu a fost lucrat de 7 ani, poate ca 'nea omu' acum o fi avut bani si vointa sa-l lucreze

DECI spor la munca, suntem romani, suntem facuti sa induram si sa supravietuim!

Firion

Mesaje : 176
Data de inscriere : 04/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  slide7920 Vin 15 Mar - 17:27

Chiar imi place mult clipul asta Liviu!
Firion ai dreptate ce spui tu, aratura de primavara e aproape "nula" dar cine e harnic ara toamna si plus de asta atata timp cat nu este pamantul lui nu are de ce sa isi faca griji fiindca fiecare ara cand vrea, cum vrea si cu cine vrea. Cool
slide7920
slide7920

Mesaje : 272
Data de inscriere : 27/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Ravasy(John Deere) Vin 15 Mar - 18:13

Nu ma inteles prea bine.
Cum mergi la arat de exemplu? Cuplat sau decuplat?
Acolo nu prea ai spus clar.
Ravasy(John Deere)
Ravasy(John Deere)

Mesaje : 310
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Firion Vin 15 Mar - 20:29

zicea cuplat..... nu a pus o virgula dupa aceea
nu prea are rost sa mergi fara cuplaj decat la munci usoare gen semanat, ierbicidat si transport.

Firion

Mesaje : 176
Data de inscriere : 04/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Liviu Vin 15 Mar - 20:41

sdfkz Renaultul are motor MWM (Fendt)
Firion ai foarte mare dreptate si o sa incerc sa aplic si eu aceaste metode mai des Wink
Ravasy am arat numa 4x4 cu el altfel il chinui degeaba si consuma dupa.Am avut o problema cu el odata cand cuplam nu se cupla 4x4 dar la uscatura mergea cuplugu de sarea in sus si dupa cand am ajuns la un capat si am vazut ca spatele trage si fata nu am ramas in dubii pana acasa cand l-am facut Very Happy
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Liviu Joi 21 Mar - 19:02

Zilele trecute am bagat la semanat
Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Picture107rs
Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Picture130xa
Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Picture142p
Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Picture143t
Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Picture149d
Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Picture156vp
Scuzati dublu post
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  slide7920 Joi 21 Mar - 19:07

Frumos, frumos!
slide7920
slide7920

Mesaje : 272
Data de inscriere : 27/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Leo Joi 21 Mar - 20:04

tractorul e super liviu.asteptam poze
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Teodor (john deere) Vin 22 Mar - 8:26

Frumoase poze liviusor Smile)
Teodor (john deere)
Teodor (john deere)

Mesaje : 364
Data de inscriere : 25/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Vizitato Vin 22 Mar - 12:34

Teodor (john deere) a scris:Frumoase poze liviusor Smile)
Nu cred ca iti permite sa ii spui "Liviusor"


Liviu tata, ce semanasi?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Ovidole Vin 22 Mar - 12:46

Frumoase pozele
... wow..cat de mare e tractorul..cat are inaltime?(cred ca se apropie de 4m)
Ovidole
Ovidole
Administrator
Administrator

Mesaje : 1254
Data de inscriere : 09/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Drodar Vin 22 Mar - 14:58

slide7920 a scris:Chiar imi place mult clipul asta Liviu!
Firion ai dreptate ce spui tu, aratura de primavara e aproape "nula" dar cine e harnic ara toamna si plus de asta atata timp cat nu este pamantul lui nu are de ce sa isi faca griji fiindca fiecare ara cand vrea, cum vrea si cu cine vrea. Cool
slide, tin sa te contrazic... aratura de primavara nu e aproape "nula" chiar deloc... in 2011 in toamna s-au pus ploile si nu am reusit sa termin tot de arat, si am arat in primavara anului 2012, chiar inainte sa seman porumbul (am arat, si in urmatoarea zi discuit si semanat) am avut porumb mai bun acolo unde am arat in primavara decat acolo unde am arat in toamna, si a fost si mai curat (azot dat la fel la ha si la aratura de toamna si la aratura de primavara, ierbicid la fel, foliar la fel)
eu unu merg pe principiul "ii dai la pamant, iti da-nu ii dai, nu iti da"
Drodar
Drodar

Mesaje : 32
Data de inscriere : 17/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Liviu Vin 22 Mar - 15:10

Multumesc pentru aprecieri
@Andrei Valentin tractorul nu are 4m sigur cred ca are 2,70 sau 2,60 daca observi tatal meu era in vale in momentul in care se suia in el si asa pare
@Andrei1998 am semanat Ovaz
@Drodar ai dreptate in cele spuse dar si Firion are si el dreptate acuma depinde si de sol daca ari un sol greu nu faci in mare parte nimic primavara dar daca ari ceva mai usor eu zic ca iese treaba
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  slide7920 Vin 22 Mar - 18:04

Drodar a scris:
slide7920 a scris:Chiar imi place mult clipul asta Liviu!
Firion ai dreptate ce spui tu, aratura de primavara e aproape "nula" dar cine e harnic ara toamna si plus de asta atata timp cat nu este pamantul lui nu are de ce sa isi faca griji fiindca fiecare ara cand vrea, cum vrea si cu cine vrea. Cool
slide, tin sa te contrazic... aratura de primavara nu e aproape "nula" chiar deloc... in 2011 in toamna s-au pus ploile si nu am reusit sa termin tot de arat, si am arat in primavara anului 2012, chiar inainte sa seman porumbul (am arat, si in urmatoarea zi discuit si semanat) am avut porumb mai bun acolo unde am arat in primavara decat acolo unde am arat in toamna, si a fost si mai curat (azot dat la fel la ha si la aratura de toamna si la aratura de primavara, ierbicid la fel, foliar la fel)
eu unu merg pe principiul "ii dai la pamant, iti da-nu ii dai, nu iti da"

Nu stiu cum e la tine pamantul dar aici la mine aratura de primavara nu este la fel de calitativa ca cea de toamna.
slide7920
slide7920

Mesaje : 272
Data de inscriere : 27/11/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  robiman99 Vin 22 Mar - 19:21

Fain,fain...
Am 2 intrebari:1.Ce marca ii semanatoarea?
2.Dece sameni ovaz primavara?

robiman99

Mesaje : 203
Data de inscriere : 08/12/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Liviu Vin 22 Mar - 19:26

@robiman99 Ovaz seman primavara ca atunci se seamana si marca semanatoarei e SAXONIA A205
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Drodar Vin 22 Mar - 21:16

slide, asta este altceva... la mine in SV-ul Campiei de Vest, este pamant destul de usor... imi cer scuze, dar din exprimarea ta de din-nainte, a reiesit ca pe toate felurile de pamant aratura de primavara e "nula". adevarul este ca nu se poate compara aratura de toamna cu cea de primavara, in nici-un caz, dar cum am spus si mai sus... : ii dai, iti da-nu ii dai, nu iti da. Smile in alta ordine de idei, aratura este aratura, fie de toamna fie de primavara, este foarte importanta (interesant faptul ca in ultimul timp scarificatul a ajuns sa fie aproape egalul araturii-ba chiar unii sustinand ca e mult mai rentabil)
Drodar
Drodar

Mesaje : 32
Data de inscriere : 17/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Liviu Joi 28 Mar - 23:15

Un nou clip sper sa va placa Wink

Vizionare placuta:D
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Firion Vin 29 Mar - 13:24

Frumos videoclip-ul! Eram uimit cum de putea trage combinatorul ala romanesc cu asa viteza.
Stiu ca da bataie de cap chiar si la 100cp, dar bine ca m-am uitat pana la capat.
Se vede ca ai redus din latime. Buna treaba!

Firion

Mesaje : 176
Data de inscriere : 04/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Liviu Vin 29 Mar - 14:33

Mutlumesc Firion si am redus latimea pentru ca eram nevoit din cauza ca nu am tavalugi la el si am pus eu unul improvizat
Liviu
Liviu
Moderator
Moderator

Mesaje : 467
Data de inscriere : 11/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Leo Vin 29 Mar - 17:06

cel mai smecher
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Teodor (john deere) Vin 29 Mar - 18:26

Frumos realizat Very Happy bafta la recolte Smile
Teodor (john deere)
Teodor (john deere)

Mesaje : 364
Data de inscriere : 25/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Videoclipuri si poze By Liviu - Pagina 3 Empty Re: Videoclipuri si poze By Liviu

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum