Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sugestii pentru noul forum

+16
Ahito_FS
Ionut Pal
zolikt
timmyade26
Christian.
gabitala
ovidyu
Mihay92
danielgrigo
Bkp666
marian312
Cristi Dinu
SRy
Leo
UTB KoSmYn
Ovidole
20 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Ovidole Mar 9 Sept - 11:56

Acum putin timp v-am spus ca voi face un nou forum. Din moment de am terminat cu pregatirea/admiterea am timp suficient la dispozitie ca sa ma ocup de el.

As vrea ca noul forum sa il facem impreuna asa ca am nevoie de voi sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
- Cum ati vrea sa fie noul forum/site si ce schimbari credeti ca sunt necesare (orice propunere este bine venita asa ca nu ezitati sa o spuneti)?

De asemenea, avem nevoie de un domeniu nou .ro/.com .Domeniul trebuie sa fie disponibil (se poate verifica aici).
Ovidole
Ovidole
Administrator
Administrator

Mesaje : 1254
Data de inscriere : 09/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  UTB KoSmYn Mar 9 Sept - 12:10

Eu as propune sa facem o platforma IPB care sa aiba domeniul .RO ! As propune sa fie si mai multe graduri de avansare !
UTB KoSmYn
UTB KoSmYn

Mesaje : 65
Data de inscriere : 16/10/2013
Reputatie : 1

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Leo Mar 9 Sept - 17:00

Propun ca nou-venitii sa nu poata deschide subiecte daca nu au 15 mesaje la activ
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  SRy Mar 9 Sept - 17:15

Propun crearea unui subiect dedicat Modurilor Private ale membrilor ! pirat
SRy
SRy

Mesaje : 42
Data de inscriere : 31/12/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Cristi Dinu Mar 9 Sept - 17:55

Eu as vrea,daca este posibil,ca fiecare modder sa-si deschida propriul subiect cu modurile lui,exact cum era inainte.Acum mi se pare ca e prea mare agitatie cu un singur subiect pentru toti.

Cristi Dinu

Mesaje : 863
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  marian312 Mar 9 Sept - 22:22

Sunt deacord cu Cristi Dinu,si faza cu moduri vip nu as fi deacord...
marian312
marian312

Mesaje : 335
Data de inscriere : 04/10/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Bkp666 Mier 10 Sept - 2:26

Leo a scris:Propun ca nou-venitii sa nu poata deschide subiecte daca nu au 15 mesaje la activ
Putin cam extrem

Si nu stiu daca un domeniu .ro/.com este necesar. Importanta este buna functionalitate nu domeniul

Bkp666

Mesaje : 197
Data de inscriere : 14/03/2014
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  danielgrigo Dum 14 Sept - 19:25

Eu as propune sa existe un concurs ca cel cu imagini din joc,doar ca acum cu imagini din agricultura din viata reala.
danielgrigo
danielgrigo

Mesaje : 37
Data de inscriere : 15/08/2014
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Mihay92 Lun 15 Sept - 0:57

Leo a scris:Propun ca nou-venitii sa nu poata deschide subiecte daca nu au 15 mesaje la activ
Si daca esti nou venit si ai o problema ce faci?Se presupune ca trebuie sa ne ajutam...asa o sa apara postari inutile numai sa se faca cele 15 mesaje.
Mihay92
Mihay92
V.I.P Gold
V.I.P Gold

Mesaje : 264
Data de inscriere : 10/03/2013
Reputatie : 1

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  ovidyu Mar 16 Sept - 18:08

asa e  mihay92 ai dreptate

in legatura cu forum-ul, e bun un domeniu .ro    si platforma IPB ,dar imi vine cam greu sa cred ca vor ajuta mai multi sa facem asa ceva , o licenta pentru IP Board este cel putin 175 $ cea stadard  , daca se adauga si alte addon-uri  cum ar fi ip gallery etc..  ar costa putin mai mult, deci ar trebuie sa fim uniti sa facem aceasta treaba, nu doar 1 sau 2 oameni, si asa va exista o comunitate romaneasca, originala, si  fara  sa te gandesti ca , daca in nu stiu cat timp  va disparea comunitatea ? sau  o  sa fie probleme cu forum gratuit...?  

ma refer ca o sa fie ceva sigur, si al nostru...dar repet trebuie ceva bani si asta doar acum pentru inceput , dupa aia o sa trebuiasca reinnoint hosting-ul anual asta daca nu se face pentru mai multi ani la inceput.

Dupa mine asa, cu un host cat de cat decent , sa nu aiba downtime-uri prea multe  intr-un an.. si daca o sa se vrea IPB care e foarte bun pentru un forum, o sa coste in jurul la a vreo 250-300 $ in total, daca vom  vrea sa facem ceva frumos si sigur.  Eu unul ma implic daca e sa se faca asa ceva.

Sa vedem daca mai contribuie si altii.
ovidyu
ovidyu

Mesaje : 75
Data de inscriere : 09/02/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  gabitala Mar 16 Sept - 19:03

Mihay92 a scris:
Leo a scris:Propun ca nou-venitii sa nu poata deschide subiecte daca nu au 15 mesaje la activ
Si daca esti nou venit si ai o problema ce faci?Se presupune ca trebuie sa ne ajutam...asa o sa apara postari inutile numai sa se faca cele 15 mesaje.
nu neaparat problemele se pot pune intr-un subiect deschis fara sa se deschida cate un subiect nou la fiecare problema (sa fie unul comun) cum se intampla de multe ori, inteleg oarecum aceasta propunere ca sunt multi nou veniti care sar peste regulament presupun ca le e lene sa citeasca si apoi vezi x topicuri inutile si se mai intampla pe alta parte (aici mai de la toti dar in special de la cei noi) ca au o problema care deja e explicata dar le e lene sa caute presupun ca e mai simplu sa deschizi un subicect nou si sa-ti raspunda decat sa stai sa cauti printre subiectele deja facute
gabitala
gabitala

Mesaje : 122
Data de inscriere : 16/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Ovidole Mar 16 Sept - 20:29

Mihay92 a scris:
Leo a scris:Propun ca nou-venitii sa nu poata deschide subiecte daca nu au 15 mesaje la activ
Si daca esti nou venit si ai o problema ce faci?Se presupune ca trebuie sa ne ajutam...asa o sa apara postari inutile numai sa se faca cele 15 mesaje.

Are dreptate @Mihay92 .
Cel mai bine ar fi ca regulamentul sa fie respectat cu strictete si la prima gresala sa fie pedepsit. Astfel cand vor vedea ca mai au putin si li se inchid conturile vor fi mai atenti.

Cristi Dinu a scris:Eu as vrea,daca este posibil,ca fiecare modder sa-si deschida propriul subiect cu modurile lui,exact cum era inainte.Acum mi se pare ca e prea mare agitatie cu un singur subiect pentru toti.
@Cristi Dinu cu siguranta se va reveni la acea modalitate de prezentare a modurilor, adica fiecare user isi va deschide propriul subiect unde isi va prezenta modurile in lucru.

SRy a scris:Propun crearea unui subiect dedicat Modurilor Private ale membrilor ! pirat
@SRy nu cred ca e cazul unui astfel de subiect, din contra eu zic sa interzicem prezentarea modurilor VIP.

@danielgrigo va exista din nou acel concurs.


Acum sa vorbim despre platforma pe care va fi facut noul forum.
Eu unu nu stiu foarte multe despre aceasta platforma, IPB ... am sa ma documentez zilele astea si am sa vad ce si cum.
Daca este asa cum spune @ovidyu, adica costurile sa se ridice undeva la 250-300 $ excludem din start aceasta plaforma si cautam alta. Nu am 250-300 $ de investit.
In acest moment forumul dispune de 30Euro donati de @SergyAly...adica 130lei(cu tot cu ce mi-a luat banca comision). Pe langa acestia mai pun si eu 120-150lei(poate si mai mult...depinde de cat o sa dispun) si am avea undeva la 250-270lei.

Nu avem cum sa ne incadram in 250-300$...asta ar insema undeva la 850lei.
O sa ma interesez si am sa vad exact la cat se vor ridica costurile si am sa revin cu informatii.
Ovidole
Ovidole
Administrator
Administrator

Mesaje : 1254
Data de inscriere : 09/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  ovidyu Joi 18 Sept - 11:37

Ma gandeam sa punem mai multi bani, nu doar cativa, tu, eu si care a mai donat   si daca am pune mai multi am strange pentru o licenta si cu hosting-ul ar fi mai usor, costa mai putin, ne-am incadra...in aia pana in 900 de lei. Eu o sa vin si eu cu 150-200 de lei. TU cu 150. Mai sunt 120 donati. Deja sunt 470 de lei. Daca ar fi sa mai doneze inca vreo 10 persoane care sunt active pe forum cate 50 de lei ... am strange  suma necesara sa facem o treaba buna.
ovidyu
ovidyu

Mesaje : 75
Data de inscriere : 09/02/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Bkp666 Joi 18 Sept - 12:31

Sugestia mea e sa nu va intindeti prea mult, mai ales cu suma de bani

Bkp666

Mesaje : 197
Data de inscriere : 14/03/2014
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  ovidyu Joi 18 Sept - 18:34

Nu cred ca e asa mult 50 de lei, asta daca doneaza doar 10 din cei activi, daca doneaza mai multi suma se poate micsora

Vad ca avem 2118 membri inregistrati, si stiu ca nici 5 % din ei nu sunt activi dar ,din acestia,10-20 de persoane daca ar  daca ar putea dona doar o singura data, s-ar  face treaba.
ovidyu
ovidyu

Mesaje : 75
Data de inscriere : 09/02/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Bkp666 Joi 18 Sept - 19:24

Si crezi ca toti cei ce sunt activi pe forum pot sau vor sa doneze? Si daca da, de ce ar face-o?

Bkp666

Mesaje : 197
Data de inscriere : 14/03/2014
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  ovidyu Joi 18 Sept - 23:37

pai nu stiu ce rost au intrebarile astea

uita-te la toate forum-urile care sunt cu ceva vizitatori.. crezi ca s-au facut singure, ma refer ca s-au facut donatii la ele, nu te poti astepta sa donezi si sa primesti imediat ceva in schimb, in timp o sa iti para bine ca ai donat si o sa ai poate diferite avantaje, sau prin simpul fapt ca poti accesa un forum romanesc, si poti gasi ajutor sau solutii de rezolvare a problemelor intampinate in joc etc..

ovidyu
ovidyu

Mesaje : 75
Data de inscriere : 09/02/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  ovidyu Vin 10 Oct - 19:54

Salutare


Andrei, pentru server cred ca o sa fie rezolvata problema. Am upgradat pachetul meu de pe shared pe vps, si merge foarte bine, mult mai bine decat pe shared e si normal sa mearg asa 1 luna de plata vps e cat 1 an de plata la shared. Dar, cum ziceam de indata ce luam domeniul, cand o sa ne hotaram sa vedem cine poate da si cine nu, sa luam un domeniu si ori folosim smf ori alta platforma.. asta ar fi bine sa supunem la vot sa vedem si ce preferinte au membrii forum-ului, si de indata ce astea se regleaza cu ce domeniu o sa fie, ce paltforma si cu ce suma luam astea 2 , problema de hosting e rezolvata, bineinteles daca o sa vrei si tu, deci puteam hosta domeniul si tot continutul la site, pe server-ul meu vps.

Nu o sa il las balta , ca sa fie clar din prima, poate va intrebati ca daca nu il mai plates, sau ceva se duce dupa si forumu, daca o sa fie hostat pe serverul meu dar nu e asa, o sa paltesc in fiecare luna, care o sa simta nevoia vreodata sa ma ajute o poate face, bineinteles asta e benevol..fara nici o obligatie.

Eu o sa platesc in fiecare luna 60 $ pentru serverul vps. si problema cu serveru dupa cum am spus se poate rezolva daca alegem sa hostam forum-ul la mine, dupa cum am spus e mult mai bine pe server vps, chiar daca cumparam si hosting, cred sigur ca solutia ar fi fost shared, unde un hosting shared bun, fara sa aiba downtime-uri costa in jur de 2-4 $ pe lunaoricum vreo 50-60 $ pe an, asa ca tin sa cred ca hostarea pe un vps e mult mai buna, si astfel forum-ul va fi online tot timpul si va putea face fata unui umar mare de vizitatori, trafic etc.

Astept pareri, si sa vad ce crezi si tu Andrei.

ovidyu
ovidyu

Mesaje : 75
Data de inscriere : 09/02/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Ovidole Sam 1 Noi - 10:49

Salut, stiu ca am promis ca pana apare noul farming o sa fie gata si forumul si uite ca nu m-am tinut de promisiune...nu am reusit sa imi cumpar laptop in primele saptamani de facultate si nu am avut cum sa lucrez.

De luni sper sa incep sa lucrez la el, sa vad cum mai fac rost de cativa bani(as vrea sa cumpar un domeniu .ro/viata care costa 200lei direct de la sursa , http://rotld.ro)


As vrea ca voi sa imi lasati mai joc cateva propuneri pentru domenii, daca aveti.
Am verificat si vad ca este valabil farming-simulator.ro , dar daca voi ati vrea altul putem sa facem un sondaj
Ovidole
Ovidole
Administrator
Administrator

Mesaje : 1254
Data de inscriere : 09/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Bkp666 Sam 1 Noi - 12:50

farming-simulator.ro suna bine, de si tot nu inteleg de ce vrei un domeniu .ro pe care sa il platesti
Nu sunt alternative free bune?

Bkp666

Mesaje : 197
Data de inscriere : 14/03/2014
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Ovidole Dum 2 Noi - 19:50

Sunt si free(cum este acest forum .forumhit.ro) doar ca iti adauga reclame prin forum, reclame enervante, ca sa cumperi dupa un domeniu o sa platesti foarte mult pe un singur an, nu pot fi scrise decat un anumit numar de pagini in subiecte(100pag, dupa nu se mai poate posta in ea, trebuie creata alta) si inca foarte multe dezavantaje.

As putea sa iau si ceva mai ieftin decat .ro, .info de exemplu ...am gasit o oferta foarte buna, daca cumpar host-ul pe un an pot sa cumpar domeniu .info la 4.4lei(1Euro).
Ovidole
Ovidole
Administrator
Administrator

Mesaje : 1254
Data de inscriere : 09/09/2012
Reputatie : 1

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Leo Dum 2 Noi - 20:11

ar fi mai bine .info cum a fost cel vechi de 2011 parca important e sa fie vizitat
Leo
Leo
Moderator
Moderator

Mesaje : 1036
Data de inscriere : 14/09/2012
Reputatie : 3

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  ovidyu Vin 14 Noi - 9:17

www.farmingromania.com

Ce spuneti de asta ?

Gazduit pe server vps ! Se incarca foarte repede, pot fi gazduite  pe el orice fel de fisiere ale membrilor, moduri, imagini , etc.

De asemenea aveti la alegere 10 teme,care pot fi vazute in partea dreapta sus, in meniul drop-down, una din  ele  sigur o sa va placa.
ovidyu
ovidyu

Mesaje : 75
Data de inscriere : 09/02/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  ovidyu Vin 14 Noi - 12:35

Eu as zice ca daca toate tarile care sunt mai bune la modding anglia,germania,franta,polonia,ungaria, etc au domeniul national dupa caz .hu, .de , .pl , ori .uk .com noi d ece sa nu avem .ro pentru a ne deosebi de celelalte comunitati ?

In orice caz, toate domeniile sunt bune, dar pentru ca sa fim si noi in rand cu oamenii sa avem ceva al nostru ar fi mai bine .ro , parerea mea .

Dar din pacate vad ca in ultimul timp tot mai putini vizitatori, membri activi pe forum, si odata cu asta e normal sa te intrebi dacase merita sa bagi bani, din buzunarul tau sa faci ceva pentru romani ? ca pana la urma nu le ceri bani si lor, dar cand vezi ca nu e activitate nu prea iti vine sa te avanti asa.. in zadar mai mult. Orice domeniu ai lua sau hosting tot costa bani mai multi sau mai putini dar costa, si atata timp cat baga bani doar 1 sau 2 persoane ..nu stiu ce sa spun.. sper sa vad ceva activitate pe forum..cum era odata, mai ales ca acum cu aparitia FS 15 nu ar strica sa fie mai multi iubitori de Farming Simulator.

Ceva trebuie sa se intample pentru ca noi sa realizam daca facem acest nou forum pentru macar 10-20 membri activi, sau il facem doar pentru 2-3 membri activi ?

Atunci cand investeti ceva si nu ai intentia neaparat sa iti recuperezi acea suma investita, si mai vezi si ca ai muncit sa realizezi un forum frumos stabil, si in final nu sunt decat 2-3 membri e foarte dezamagitor.... va spun din experienta nu neaparat cu forum-uri ci si cu alte website-uri.


Deci ce va fi ?

Dati-va si voi cu parerea , ca nu costa nimic sa scrii un comentariu la acest subiect.
ovidyu
ovidyu

Mesaje : 75
Data de inscriere : 09/02/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  gabitala Vin 14 Noi - 13:58

Parerea mea e ca activitatea scade pentru ca lumea in general si-a pierdut interesul in farming dar ceea ce influenteaza mai mult e lipsa de modderi, nu mai e ca inainte cand vedeai 10 topicuri sfdk, andreyu, vasilis, adriano, etc unde care mai de care se intreceau cu moduri romanesti, lipsa de o harta romaneasca una cu detalii sa se asemene cat mai mult de realitate, lipsa de tractoare, combine, utilaje romanesti, etc. Farmecul forumului era ca de aici ieseau aceste utilaje, dar acum nu mai e asa, si toti stim cum s-a ajuns la asta, iar ca userii sa vada utilaje straine, etc nu e necesar sa intre pe acest forum pot intra pe alte pagini cu moduri unde sunt mai multe si mai bine facute. Aceasta comunitate prin comportamentul sau a pierdut un modder ca vasilis, altii poate nu mai au timp sau chef si cred ca pana nu vor aparea altii noi care sa se ocupe de utilaje romanesti nu va fi interes, problema e ca pana inveti a modela, a textura, ingame trece mult timp iar cand deja dominezi aceste lucruri pierzi interesul in a continua fie din cauza ca nu mai reprezinta o noutate ceea ce faci si te plictiseste, fie ca ramai deceptionat cand vezi ca munca ta nu e respectata. Daca nu se pun de acord acei "mari" care faceau lucruri o data impreuna sa se intoarca la asa ceva, am impresi ca va disparea comunitatea romanilor.

Eu intru zi de zi cel putin o data si mai singurele noutati le vad la sectiunea de ajutor unde userii intreaba probleme, sectiunea de moduri mai tot timpul goala precum si celelalte subiecte
gabitala
gabitala

Mesaje : 122
Data de inscriere : 16/09/2012
Reputatie : 0

Sus In jos

Sugestii pentru noul forum Empty Re: Sugestii pentru noul forum

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum