Farming Simulator Romania Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp?

2 participanți

In jos

Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp? Empty Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp?

Mesaj  seby_7777 Lun 21 Iul - 10:36

Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp?
P.S Terenurile la noi sunt cam grele.
Plugul are 3 cormane. E cam greu. Asa arata;
https://www.youtube.com/watch?v=28ssocvNMBo
Al meu are si antetrupite.

seby_7777

Mesaje : 78
Data de inscriere : 29/03/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp? Empty Re: Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp?

Mesaj  Firion Mier 23 Iul - 8:15

Vad ca nimeni misca sau indrazneste.
Sa incepem cu dimensionarea plugului: se calculeaza 25-40cp/trupita; dar trebuie tinut cont si de resturile vegetale. Degeaba ai un plug cu putine truipte si il deschizi larg ca scoti bolovani de numai trage tractorul apoi. Pana in 100-110 cp se recomanda 3 trupite, iar de la 110-180 ar fi 4 trupite mai ok. Mai multe trupite inchise ar trebui sa ara mai frumos fiindca taie o bucata mai mica din sol daca nu ai resturi si riscul de a se infunda.

Cat legat de antetrupite am avut cazuri diferite in care am lucrat cu si fara ele. Nu ii diferenta de consum si necesitatate putere motor. Ai doar probleme cu resturile vegetale.

Acum la cazul tau: presupun ca ai reglaj de la 32-52(48)cm/trupita. Ar trebui sa incerci valorile din mijloc pt aratura mijlocie (20-25cm adancime) fara sa ai probleme cu tractorul (38cm latime/trupita) si apoi vezi cum te descurci. La plugurile nemtesti (daca nu se rup) ii mai importanta viteza de lucru decat latimea maxima de lucru. Adica undeva intre 7-7,5km/h marunteste cel mai bine solul si ingroapa cel mai bine resturile vegetale. Tu iti cunosti cel mai bine solurile sa sti daca ai nevoie de o latime mai mica pt a trage mai usor plugul.

Eu de exemplu la 200cp mentin constant latimea de lucru/trupita adica 42 cm cu 5 trupite vara (210cm), iar toamna daca sunt conditii foarte grele dau jos o trupita (raman cu 4) si la fel dau jos antetrupitele.

Firion

Mesaje : 176
Data de inscriere : 04/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp? Empty tractor

Mesaj  seby_7777 Mar 12 Aug - 14:40

Firion multumesc pentru raspuns. Eu am un Fendt farmer 312 turbomatik din 1996. Si la arat merg cu rabewerk star avant 140 cu 3 cormane (un model mai mare,mai greu ) cu antetrupite.
Deci in sat la noi pamantul e cam greu , deci merg cu 140-150 latime de lucru cu viteza de 6,0-6,5 km pe ora.
In alt sat pamantul e mai usor ,deci merg cu 140-150 latime cu viteza de lucru de 8,0-8,5 km pe ora.
In concluzie ce e mai important viteza sau suprafata de lucru?
Spunei daca e ok la exemplul meu latimea sau viteza ?
P.S; Daca nu ce ar trebui sa fac sa maresc latimea de lucru, sa o micsorez,sau maresc viteza ori o micsorez?

seby_7777

Mesaje : 78
Data de inscriere : 29/03/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp? Empty Re: Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp?

Mesaj  Firion Mar 12 Aug - 21:54

De evitat este viteza peste 7,5 km/h. Aici vorbesc din propria experienta si din ceea ce am invatat la faculta. la o marire de viteza cu 1km/h peste cei 7,5 se mareste uzura cu pana la 50% a plugului. Si asa in lucru poti observa ca se incalzeste fierul de plug si dalta. Dar daca mergi mai rapid se incinge si isi pierde din calitati otelul, se toceste mai rapid. Eu acum 2 ani am facut in 35ha praf un set de dalti, mergeam cu aproape 9 km/h, piese care m-ar fi tinut inca 100ha in alt an.

La ce ai descris mergi cu latime constanta, daca ai soluri mixte atunci trebuie sa iei decizia daca te apuci sa reglezi de fiecare data din nou plugul sau il lasi cum este (Asta implica si reglarea grinzi de suport a plugului cat si prima trupita fata de roata din brazda a tractorului). Eu ti-am scris ca pur si simplu dau jos o trupita toamna ca sa nu ma apuc sa fac 8 reglaje. Asa trebuie sa fac doar 3 (roata pt adancime, unghiul de cadere a plugului si tirantul central).

Daca tractorul se descurca atunci poti sa-l lasi asa cum este plugul. Doar la viteza sa ai grija, desi presupun ca ai vazut ca la 8.5km/h arunca pamantul si il face bucati Razz


Firion

Mesaje : 176
Data de inscriere : 04/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp? Empty arat

Mesaj  seby_7777 Mier 13 Aug - 13:32

Lasa-mi adresa de mess pe privat ca sa mai vorbim.
Eu am cumparat un set de fiere si doua de dalti si ma-u tinut 120ha.(sau uzat la maxim)
S-au uzat repede?

seby_7777

Mesaje : 78
Data de inscriere : 29/03/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp? Empty Re: Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp?

Mesaj  Firion Joi 14 Aug - 9:07

Pai la mine un set de dalti (o parte) tine aprox 120-150ha dupa care le intorc si fac inca odata atata. La plugul meu am constatat ca neaparat trebuie sa am grija la dalta ca dac aii mancata dalta incepe uzura foarte tare la fierul de plug care tine cam 2-3 seturi de dalti daca am grija.

firion.razar@yahoo.com

Firion

Mesaje : 176
Data de inscriere : 04/01/2013
Reputatie : 0

Sus In jos

Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp? Empty Re: Cu ce latime se merge la arat la un tractor de 125 cp?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum